Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Lyon metrosu, kendi harf ve renk işaretlerine sahip olan A (kırmızı), B (lacivert), C (turuncu) ve D (yeşil) 4 hattan ibarettir. Yolculara 44 istasyon hizmet verir. Yolların toplam uzunluğu 32 kilometredir. Çalışma saatleri 5:00’ten 00:30’a kadardır. Bazı metro istasyonlarında tramvaya veya fünikülere aktarılabilir.

Fiyat

Tek seyahat biletinin ücreti EUR 1.8’dir. Bilet bir saat boyunca bütün kamu taşıtlarında geçerlidir. Ayrıca 3.1 ücretli 2 saatlik; 19:00’dan sonraki sınırsız sayıda seyahatler hakkı veren EUR 3.1 ücretli ve sınırsız sayıda seyahatler hakkı veren EUR 6 ücretli bir günlük bileti alınabilir. Kamu taşıtlarında sınırsız sayıda seyahatlerden başka 22 müzeyi ücretsiz ziyaret etme ve turistler için 31 özel tekliften yararlanma hakkı veren Lyon City Card da var. Bu kartın ücreti; hamilinin çocuk, yeniyetme veya yetişkin olduğuna bağlı olarak 1 günlük EUR 17, 21, 25; 2 günlük EUR 24, 29, 35; 3 günlük EUR 31, 37, 45’dir.

Ödeme

Biletler, her metro istasyonunda bulunan terminallerden veya tramvay duraklarında satın alınabilir. Terminaller; banka kartları, madeni para ve bazı yerlerde nakit para kabul ederler. İstasyonuna girişte biletler onaylayıcıyla zımbalanmalıdır. Bilet, metronun bir hattından diğer hattına aktarmadan başka taşıdın her değişmesinde zımbalanmalıdır.