Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Amsterdam metro hatları ve çalışma saatleri

Amsterdam Metrosu, beş yer altı ve yüksek hattaki 52 istasyondan oluşur: Ringlijn 50 (yeşil), Amstelveenlijn 51 (turuncu), 52 Noord/Zuidlijn (mavi), Gaasperplaslijn 53 (kırmızı) ve Geinlijn 54 (sarı). Aynı istasyonda en fazla dört hat olabileceğinden, değiş tokuş yaparken dikkatli olun. Her zaman terminal istasyonuna ve ihtiyacınız olan hattın numarasına dikkat edin. Platformu seçerken aynı kurala uyun: Amsterdam Metro istasyonlarında raylarla ayrılırlar. Toplam hat uzunluğu 42,5 km'dir. Çalışma saatleri: sabah 6'dan gece yarısına kadar.

Amsterdam metrosunda bilet ve seyahat maliyeti

Amsterdam metrosunda seyahat ücreti € 3.40. Harita şeklinde yapılmış bilet, turnikede etkinlendiği andan beri bir saat içinde geçerli olup ancak metroda değil tramvay ve otobüs gibi yerüstü taşıtlarda kullanılabilir. Aynı zamanda, bir günlük €9.00, iki günlük €15.00, üç günlük €21.00, dört günlük €26.50, beş günlük €33.00, altı günlük €37.50, yedi günlük €41.00 olan sözde abonmanlar var. Seyahat, bütün taşıtlarda geçerli OV-chipkaart kartıyla da ödenebilir. Kartın düzenlenmesi ücreti €0.50.

Amsterdam metrosu için bilet nasıl alınır ve ödeme yapılır

Biletler, istasyonlarda bulunan otomatlardan satın alınabilir. Seyahat sonundan önce bilet atılmamalıdır: istasyondan çıkışta gerekebilir. Haritalar, her hattın birkaç istasyonlarında ve şehir satış noktasında bulunan özel gişelerden satın alınabilir. Noktaların adreslerini, Amsterdam metrosu resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.