Copyright © 2023 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Amsterdam metrosu, Ringlijn 50 (yeşil), Amstelveenlijn 51 (turuncu), Gaasperplaslijn 53 (kırmızı) ve Geinlijn 54 (sarı) olan dört yeraltı ve yerüstü hat arasında paylaşılan 52 istasyondan ibarettir. Trene binerek dikkatli olmalısınız: aynı istasynonunda bazen dört hatlar birleşebildiği için son istasyonuna ve gerekli hattın numarasına dikkat etmelisiniz. Aynı ilkeye, peronu seçerek uymalısınız çünkü Amsterdam metrosu istasyonlarda peronlar hatla ayırılır. Hatların toplam uzunluğu, 42.5 kilometredir. Metronun çalışma saatleri 6:00 – 00:00.

Fiyat

Amsterdam metrosunda seyahat ücreti € 3.20. Harita şeklinde yapılmış bilet, turnikede etkinlendiği andan beri bir saat içinde geçerli olup ancak metroda değil tramvay ve otobüs gibi yerüstü taşıtlarda kullanılabilir. Aynı zamanda, bir günlük €8.00, iki günlük €13.50, üç günlük €19.00, dört günlük €24.50, beş günlük €29.50, altı günlük €33.50, yedi günlük €36.50 olan sözde abonmanlar var. Seyahat, bütün taşıtlarda geçerli OV-chipkaart kartıyla da ödenebilir. Kartın düzenlenmesi ücreti €0.50.

Ödeme

Biletler, istasyonlarda bulunan otomatlardan satın alınabilir. Seyahat sonundan önce bilet atılmamalıdır: istasyondan çıkışta gerekebilir. Haritalar, her hattın birkaç istasyonlarında ve şehir satış noktasında bulunan özel gişelerden satın alınabilir. Noktaların adreslerini, Amsterdam metrosu resmi sitesinden öğrenebilirsiniz.