Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Sankt-Peterburg metrosu, her biri renk işaretine sahip olan beş hattan ibarettir: Kirovsko-Vıborgskaya (kırmızı) , Moskovsko-Petrogradskaya (lacivert), Nevsko-Vasileostrvskaya (yeşil), Pravoberejnaya (turuncu) ve Frunzensko-Primorskaya (mor). Hatlar, şehrin tarihi merkezinden geçerek kenarlarıyla bağlar. 113.52 kilometre yollarda bulunan 67 istasyon yolculara hizmet verir. Metronun çalışma saatleri 5:30’dan 0:30’a kadar olup Admiralteyskaya ve Sportivnaya istasyonları arasında geceleyin gidiş geliş treni sefer yapar.

Fiyat

Sankt-Peterburg metrosunda seyahatin ücreti; süresine, yol uzunluğuna ve aktarmaların sıyısına bağlı olmayarak RUB 70.00’tir. RUB 355 ücretli 10 seyahatlik, RUS 680 ücretli 20 seyahaylik, RUR 1300 ücretli 40 seyahatlik ve RUR 3150 ücretli 70 seyahatlik biletleri de var. Seyahat, Podorojnik tamamlanabilen dokunmasız kartıyla da ödenebilir. Kartın ücreti RUR 60 olup asgari hacmi RUR 15 000’tir. Kart, ayda yapılmış sehayatlerin sayısına bağlı olarak seyahat indirimi verir.

Ödeme

Jetonlar, hem gişelerden hem istasyonlarda bulunan, jetonlar satan otomatlardan satın alınabilir. İstasyonlarda da abonman biletlerinin satın alınması ve tamamlanması için otomatlar var. İstasyona turnikeden geçerek jeton özel deliğe takılıp kart ta okuyucuya bastırılmalıdır.