Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Shenzhen metrosu 199 istasyondan ibaret olan 8 hattan oluşuyor. Her hatın kendi adı, numarası ve rengi var: Line 1 (yeşil), Line 2 (sarı), Line 3 (mavi), Line 4 (kırmızı), Line 5 (leylak), Line 7 (koyu lacivert), Line 9 (gri), Line 11 (mor). Hatların toplam uzunluğu 286,2 km. Çalışma saatleri: 6:30’tan 23:00’ye kadar.

Fiyat

Token fiyatı seyahat uzunluğuna bağlı olup 2’den 10 CNY’ye kadar. Tek kullanımlık bilet dışında fiyatı 20 CNY olan 1 günlük sınırsız seyahat bileti var. Ayrıca yol parası temassız Shenzhen Tong pass kartıyla ödenebilir. Fiyatı – 100 CNY, bu miktardan 80’u kartın hesabına yatırılıyor. Kart bütün toplu taşıma araçlarında geçerli olup % 5 indirim sağlıyor.

Ödeme

Tokenler, her istasyonda bulunan ve sadece 0.5 ile 1 CNY’lik demir para ve 5 ile 10 CNY’lik kağıt para geçerli olan terminallarde satılıyor. Kartı satın alıp istasyonlardaki özel makinalarda 50 CNY ‘den başlayarak para yükleyebilirsiniz; bu makinalarda 50 ve 100 CNY’lik kağıt para geçerlidir. İstasyonun girişinde kart veya tokeni turnikenin okuyucu cihazına yerleştirip seyahatın sonuna kadar yanında bulundurmak gerekiyor. Çıkışta kartı gene okuyucu cihazına, tokeni ise turnikedeki özel deliğe yerleştirmek lazım. Seyahat ücreti, biletin fiyatından yüksekse ya da karttaki bilanço yeterli değilse turnike açılmayacak. Farkı turnikelerin yanında bulunan gişelerde ödemek, karta ise parayi ise makinada yüklemek gerekiyor.