Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Washington metrosu 6 hattan ibarettir. Her hattın renk işaretine uygun ismi var: Red Line (kırmızı), Blue Line (mavi), Orange Line (turuncu), Yellow Line (sarı), Green Line (yeşil), Silver Line (gümüşü). Yolculara 91 istasyon hizmet verir. Yolların toplam uzunluğu 189.6 kilometredir. Çalışma saatleri iş günlerde 5:00’den 00:00’a kadar olup tatil günlerde ise 7:00’den 3:00’e kadardır.

Fiyat

Washington metrosunda seyahat ücreti, seyahat mesafesine ve günün saatlerine bağlıdır. Bilet ücreti, USD 2 – USD 6 dâhilinde çeşidi değişir. Tek seyahatlik kağıt bilet kullanıldığı takdirde ancak bu bilet için USD 1.00 munzam ücreti ödenmelidir. Bütün taşatlarda geçirli Smart Trip toplama dokunmasız kartla seyahat ödemek daha yararlıdır. Fiyatı USD 10 olup USD 8 hesaba koyulur. Bu kart ta, otobüse aktarmada indirim sağlar. Ayrıca USD 14.50 ücretli bir günlük, USD 59.25 ücretli 7 günlük ve USD 237 ücretli 28 günlük abonman biletleri var.

Ödeme

Biletler ve Smart Trip kartları, her istasyonda bulunan özel otomatlarda satılır. Kartlar satan otomatlar, banka kartları ve nominal değeri USD 10’dan daha olmıyan nakit para kabul eder. Bilet otomatlarının birkaç türü olup ancak bazıları banka kartları kabul eder. Üstü, en yüksek nominal değeri USD 0.25 olan madeni parayla verilir. İstasyona girişte bilet turnikedeki özel deliğe takılıp turnikeyi açmak için geri çıkarılmalıdır. Aynı eylem son istasyonda yapılmalıdır. Kart kullanıldığında okuyucuya bastırılıp çıkış istasyonunda aynı eylem tekrar yapılmalıdır. Seyahat ücreti seyahat sonunda karttan çekilir çünkü bilançoda para yetmezse turnike açılmaz ve kart otomatta tamamlanmalıdır.