Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Şikago metrosu sekiz hattan oluşuyor, her hattın kendi adı ve rengi var: Red Line (kırmızı), Blue Line (mavi), Brown Line (kahverengi), Green Line (yeşil), Orange Line (turuncu), Purple Line (mor), Pink Line (pembe), Yellow Line (sarı). Yolcuların hizmetine 145 istasyon açık. Yolların toplam uzunluğu – 170,8 km. Çalışma saatleri: 4:00’ten 1:00’e kadar; iki hatta – Red ve Blue’de trenler 24 saat çalışıyor.

Fiyat

Şikago metrosunda tek kullanımlık biletin fiyatı 2.50 USD; bu bilet iki saat içinde bütün toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Başka hata aktarmayi yapmak için 0.25 USD’lık aktarma biletini satın almak gerekiyor, bu bilet de 2 saat içinde kullanabilir. Ayrıca yol ücreti manyetik Transit Card kartıyla veya temassız Ventra kartlarıyla ödenebilir. Manyetik kart ücretsiz, temassız kartın ücreti ise 5.00 USD. Bunun dışında seyahat kartları var: 1 günlük – 10.00 USD, 3 günlük – 20.00 USD, 7 günşlük– 28.00 USD ve1 aylık – 100.00 USD.

Ödeme

Biletler metro istasyonlardaki gişe ve makinalarda satın alınabilir, manyetik Transit Card nakit parayla ya da kredi kart kullanarak makinalarda satın alınır. Ventra kartları özel makinalarda ve şehirde bulunan 1000’den daha fazla dükkanda satılıyor. Seyahat kartları CTA Pass Vending Machines makinalarında ya da şehir magazalarında satın alabilirsiniz. İstasyona geçmek için bileti turnikede bulunan özel deliğe, kartı ise kart okuyucusuna yerleştirmek gerekiyor.