Copyright © 2023 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

İstanbul metrosunda 88 istasyondan oluşan 6 hat var. Her hatın kendi numarası ve rengi var: M1 (kırmızı), M2 (yeşil), M3 (mavi), M4 (pembe), M5 (mor), M6 (kahverengi). Onlar birbirine Boğaz altında bulunan yer altı tüneli – Marmaray ile bağlıdır. Rayların toplam uzunluğu– 90,5 km. Çalışma saatler: 6:00’den 0:30’ye kadar.

Fiyat

Raylı sistemlerin bütün yollarında geçerli tek kullanımlık biletin (token) fiyatı 7 TRY. Ödeme ayrıca tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan Istambulkart kontörlü kartıyla yapılabilir. Bu durumda bir yolculuk yaklaşık yarı fiyatına olacak – 2,60 TRY. Bu kartın fiyatı 6 TRY, bu paraları katrı iade ederken geri alabilirsiniz (ancak bu durumda kartta kalan para iade edilmiyor). Aktarmalar İstanbul toplu taşıma araçlarında ücretli, onların fiyatı bilet fiyatına eşittir.

Ödeme

Token, her istasyonda bulunan makinalarda satılır, orada hem kağıt para hem de demir para geçerdlidir. Istambulkart kartı birkaç istasyonda bulunan makinalarda ve şehirde bulunan birçok dükkanda satın alınabilir. Parayi karta hem satış noktalarında hem de birçok istasyonda bulunan özel makinalarda (onlar sadece kağıt parayi kabul ediyor) yükleyebilirsiniz. İstasyona girmek için token’i turnikenin içinde bulunan deliğe koymak, kartı ise okuyucuya yerleştirmek gerekiyor.