Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Pekin metrosu, 22 hatlarda bulunan 370 istasyondan ibarettir. Her hattın kendi numarası ve adı bir de renk işareti var: 1 (koyu kırmızı), 2 (koyu mavi), 4 (firuze), 5 (bordo), 6 (altın sarısı), 7 (vanilya rengi), 8 (yeşil), 9 (lime), 10 (mavi), 13 (sarı), 14 (mercan rengi), 15 (mor), 16(filizi), Batong (kırmızı), Changping (pembe), Daxing (firuze), Fangshan (turuncu), Yanfang (turuncu), Yizhuang (eflatun), Yizhuang (erguvani), Xijiao (kırmızı), S1 (kahverengi) ve Airport (leylaki). Hatların toplam uzunluğu 552 kilometredir. Çalışma saatleri 5:00’ten 00:00’e kadardır. Airport Express hattı saat 6:00’dan beri çalışmaya başlar.

Fiyat

Token fiyatı seyahat uzunluğuna bağlı olup 3’den 10 CNY’ye kadar. Bilet ancak metroda geçerli olup yalnızca satın alındığı istasyonunda ve aynı günde kullanılabilir. Hava limanına varmak için CNY 25 ücretli özel bilet gerektir. Seyahat; hacmi CNY 500’e kadar olan, CNY 20 ücretli tamamlanabilen dokunmasız Yikatong kartıyla ödenebilir. Kart, CNY 10 miktarında tazminat alıp iade edilebilir.

Ödeme

Biletler, hem gişelerde hem istasyonlardaki özel otomatlarda satılır. Otomatlar, nominal değeri CNY 1 banknotlar kabul etmeyip nakit para ve kartlar ile ödenebilir. Turnikeden geçişte bilet veya Yikatong kartı onaylayıcıya bastırılıp seyahat sonuna saklanmalıdır. Metrodan çıkışta seyahat ücretinin hesaptan çıkarılması için tek seyahat bileti turnikedeki özel deliğe takılıp kart ise okuyucuya bastırılmalıdır.