Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Bruselské metro je systém čtyř linek metra a tří tramvajových linek (premetro). Je to jediné metro v Belgii. Přestože se o stavbě metra v hlavním městě mluví už od roku 1892, první linka se objevila až po více než půl století. V roce 1969 byla dokončena výstavba první podzemní tramvajové nebo předmetrové trasy a v září 1976 byla otevřena první podzemní trasa metra. Dnes je bruselské metro v belgickém hlavním městě poměrně oblíbeným druhem veřejné dopravy, který pokrývá centrální část města a jezdí až na samé okraje. Bruselským metrem se každý den přepraví asi čtyři sta tisíc cestujících. Bruselské metro je jedním z nejlepších způsobů, jak se dostat ke Královskému paláci (Palais Royal de Bruxelles), parku Mini-Europe (Mini-Evropa), středověké bráně Halleport (Porte de Hal) a dalším atrakcím. Můžete jet také metrem na bruselské hlavní nádraží (Gare de Bruxelles-Central) a největší jižní nádraží (Brusel Midi), odkud jezdí kyvadlová doprava na letiště Charleroi (Charleroi Brussels South) a vlaky na letiště Zaventem (L'aéroport de Bruxelles -Národní).
Bruselské metro provozuje dopravní společnost STIB a je součástí jednotné sítě veřejné dopravy belgické metropole, která zahrnuje také autobusy, tramvaje a městské vlaky. Cena jízdenky na metro v Bruselu je 2,10 € při platbě bezkontaktní bankovní kartou, chytrým telefonem nebo chytrými hodinkami. Jízdenka platí 1 hodinu na všechny druhy veřejné dopravy, umožňuje neomezený počet přestupů. Pro časté cesty je výhodnější pořídit si bezkontaktní MOBIB kartu. Zakoupené jízdenky je navíc nutné ověřit a uschovat až do konce cesty – v bruselském metru je kontroloři velmi často kontrolují při výstupu z vozu.
Uvnitř stanic bruselského metra jsou většinou docela čisté a prostorné. Všude je spousta informačních stánků, takže najít východ z metra nebo udělat přechod mezi linkami je velmi jednoduché a pohodlné.
Nástupiště často obsluhují několik směrů, takže při nástupu byste se měli pečlivě podívat, kam vlak jede. Vlaky bruselského metra jsou moderní, čisté a mají automatické dveře.

Řádky

Bruselské metro se skládá ze čtyř linek, které procházejí centrální částí města a spojují je s odlehlými oblastmi. Na mapách jsou označeny čísly a barvami: M1 (fialová), M2 (oranžová), M5 (zlatá) a M6 (modrá). V centru města se linky metra křižují s tramvajovými linkami T3 (zelená), T4 (růžová), T7 (zlatá), tvoří tzv. předmetrovou síť. Celková délka linek bruselského metra je 39,9 km, s 59 stanicemi otevřenými pro osobní dopravu. Otevírací doba bruselského metra: od 5:30 do 0:30. O víkendech a svátcích je metro v provozu od 6:00.

Jízdné

V bruselském metru existuje několik systémů placení jízdného, které se liší cenou a platností jízdenky. Jízdenky na metro platí také pro celý bruselský systém veřejné dopravy, tramvaje a autobusy. Pro jednorázové a málo časté cesty bude nejpohodlnější cesta platit pomocí bezkontaktní bankovní karty, chytrého telefonu nebo chytrých hodinek. V tomto případě jsou náklady na jednu cestu € 2,10. Jednodenní výlety stojí € 7,50. Při zakoupení papírových jízdenek bude jízdné činit 2,60 EUR a denní jízdenka bude stát 8,00 EUR. Cestovné můžete zaplatit také dobíjecí kartou MoBIB, jejíž cena je 5 EUR. V tomto případě bude jednorázová cesta stát 2,40 EUR a neomezená jízdenka na jeden den bude stát 8,40 EUR. Kartu MoBIB lze také dobít jízdenkami na 10 jízd v ceně 16,80 €. Cesta z bruselského letiště do centra města bude stát € 7,00 s bezkontaktní platbou a € 7,50 s papírovou jízdenkou. Děti do 6 let mohou využívat veřejnou dopravu v Bruselu zdarma, pokud jsou v doprovodu dospělé osoby s platnou jízdenkou.

Prodej vstupenek

Jízdenky a karty si můžete zakoupit v prodejních automatech na stanicích, které přijímají mince a bankovní karty. Pro bezkontaktní platbu stačí přiložit svou bankovní kartou, chytrým telefonem nebo chytrými hodinkami turniket v metru nebo validátor instalovaný v tramvajích a autobusech. Při platbě bezkontaktní bankovní kartou, chytrým telefonem nebo chytrými hodinkami. Jízdenka nebo jízda hrazená kartou platí 1 hodinu ve všech druzích veřejné dopravy a umožňuje neomezený počet přestupů. Jízdenka musí být ověřena při každém přestupu a musí být uchována až do konce cesty.