Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Brüksel metrosu dört metro hattı ve üç tramvay hattından (premetro) oluşan bir sistemdir. Belçika'nın tek metrosudur. Başkentte metronun inşası 1892'den bu yana tartışılsa da ilk hat yarım asırdan fazla bir süre sonra ortaya çıktı. 1969'da ilk yer altı tramvayı veya metro öncesi hattının inşaatı tamamlandı ve Eylül 1976'da ilk yer altı metro hattı açıldı. Bugün Brüksel Metrosu, Belçika'nın başkentinde şehrin orta kısmını kaplayan ve en dış mahallelere kadar uzanan oldukça popüler bir toplu taşıma türüdür. Brüksel Metrosu her gün yaklaşık dört yüz bin yolcu taşıyor. Brüksel metrosu, Kraliyet Sarayı'na (Palais Royal de Bruxelles), Mini-Avrupa Parkı'na (Mini-Avrupa), Orta Çağ'dan kalma Halleport Kapısı'na (Porte de Hal) ve diğer turistik mekanlara ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Ayrıca Brüksel Merkez İstasyonu'na (Gare de Bruxelles-Central) ve en büyük güney istasyonuna (Brüksel Midi) giden metroya da binebilirsiniz; buradan servisler Charleroi Havaalanı'na (Charleroi Brüksel Güney) ve trenler Zaventem Havaalanı'na (L'aéroport de Bruxelles) gider. -Ulusal ).
Brüksel metrosu, ulaşım şirketi STIB tarafından işletiliyor ve Belçika başkentinin otobüs, tramvay ve şehir trenlerini de içeren birleşik toplu taşıma ağının bir parçası. Temassız banka kartı, akıllı telefon veya akıllı saat ile ödeme yapıldığında Brüksel'de metro biletinin fiyatı 2,10 Euro'dur. Bilet tüm toplu taşıma türlerinde 1 saat geçerli olup sınırsız sayıda transfer yapmanıza olanak sağlar. Sık seyahatlerde temassız MOBİB kartı satın almak daha karlı. Ek olarak, satın alınan biletlerin doğrulanması ve seyahatin sonuna kadar saklanması gerekir - Brüksel metro kontrolörleri bunları arabadan çıkışta sıklıkla kontrol eder.
Brüksel metro istasyonlarının içi çoğunlukla oldukça temiz ve ferahtır. Her yerde çok sayıda bilgi standı var, bu nedenle metrodan çıkışı bulmak veya hatlar arasında geçiş yapmak çok basit ve kullanışlı.
İstasyon platformları genellikle birkaç yöne hizmet verir, bu nedenle binerken trenin nereye gittiğine dikkatlice bakmalısınız. Brüksel metro trenleri modern, temiz ve otomatik kapılara sahiptir.

Hatlar

Brüksel metrosu şehrin orta kısmından geçen ve şehri uzak bölgelere bağlayan dört hattan oluşuyor. Haritalarda sayı ve renklerle gösterilirler: M1 (mor), M2 (turuncu), M5 (altın) ve M6 (mavi). Şehrin merkezinde metro hatları T3 (yeşil), T4 (pembe), T7 (altın) tramvay hatlarıyla kesişerek metro öncesi ağını oluşturuyor. Brüksel metro hatlarının toplam uzunluğu 39,9 km olup, 59 istasyonu yolcu hizmetine açıktır. Brüksel metrosunun çalışma saatleri: 5.30'dan 0.30'a. Hafta sonları ve tatil günlerinde metro saat 6:00'dan itibaren açılıyor.

Fiyat

Brüksel metrosunda fiyat ve bilet geçerliliği açısından farklılık gösteren çeşitli ücret ödeme sistemleri bulunmaktadır. Metro biletleri aynı zamanda Brüksel toplu taşıma sisteminin tamamı, tramvaylar ve otobüsler için de geçerlidir. Tek seferlik ve sık olmayan yolculuklar için en uygun yol, yolculukların ödemesini temassız banka kartı, akıllı telefon veya akıllı saat kullanarak yapmak olacaktır. Bu durumda bir seyahatin maliyeti 2,10 €'dur. Günlük gezilerin ücreti 7,50 Euro'dur. Kağıt bilet satın alırken ücret 2,60 €, günlük geçiş ise 8,00 € olacaktır. Ayrıca maliyeti 5 € olan yeniden yüklenebilir MoBIB kartıyla seyahat için ödeme yapabilirsiniz. Bu durumda, tek seferlik yolculuk 2,40 €, bir günlük sınırsız seyahat kartı ise 8,40 € tutarında olacaktır. MoBIB kartına ayrıca 16,80 € karşılığında 10 seyahatlik bilet yüklenebiliyor. Brüksel Havalimanı'ndan şehir merkezine yolculuk temassız ödemeyle 7,00 Euro, kağıt biletle ise 7,50 Euro'ya mal olacak. 6 yaşın altındaki çocuklar, yanlarında geçerli bir bilet bulunan bir yetişkinin olması koşuluyla Brüksel'deki toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilirler.

Ödeme

Bilet ve kartları, madeni para ve banka kartı kabul eden istasyonlardaki otomatlardan satın alabilirsiniz. Temassız ödeme yapmak için banka kartınızı, akıllı telefonunuzu ya da akıllı saatinizi metrodaki turnikeye ya da tramvay ve otobüslerde kurulu validatöre dokundurmanız yeterli. Temassız banka kartı, akıllı telefon veya akıllı saatle ödeme yaparken. Kartla ödenen bilet veya yolculuk, tüm toplu taşıma türlerinde 1 saat geçerli olup, sınırsız sayıda transfer yapmanıza olanak sağlar. Biletin her transferde doğrulanması ve seyahatin sonuna kadar saklanması gerekmektedir.