Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informacje

Metro w Brukseli to system czterech linii metra i trzech linii tramwajowych (premetro). Jest to jedyne metro w Belgii. Choć o budowie metra w stolicy mówi się już od 1892 roku, pierwsza linia pojawiła się po ponad pół wieku. W 1969 r. zakończono budowę pierwszej podziemnej linii tramwajowej lub przedmetrowej, a we wrześniu 1976 r. otwarto pierwszą podziemną linię metra. Dziś brukselskie metro to dość popularny rodzaj transportu publicznego w stolicy Belgii, który obejmuje centralną część miasta i kursuje na same obrzeża. Brukselskie metro przewozi każdego dnia około czterystu tysięcy pasażerów. Metro w Brukseli to jeden z najlepszych sposobów dotarcia do Pałacu Królewskiego (Palais Royal de Bruxelles), Mini-Europe Park (Mini-Europe), średniowiecznej Bramy Halleport (Porte de Hal) i innych atrakcji. Można także dojechać metrem do głównego dworca kolejowego w Brukseli (Gare de Bruxelles-Central) i największej stacji południowej (Brussels Midi), skąd kursują autobusy na lotnisko Charleroi (Charleroi Bruxelles South) i pociągi na lotnisko Zaventem (L'aéroport de Bruxelles -Narodowy).
Metro w Brukseli obsługiwane jest przez firmę transportową STIB i stanowi część ujednoliconej sieci transportu publicznego stolicy Belgii, która obejmuje również autobusy, tramwaje i pociągi miejskie. Cena biletu metra w Brukseli wynosi 2,10 € przy płatności zbliżeniową kartą bankową, smartfonem lub inteligentnym zegarkiem. Bilet ważny jest przez 1 godzinę we wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej i pozwala na wykonanie nieograniczonej liczby przesiadek. W przypadku częstych wyjazdów bardziej opłaca się zakupić zbliżeniową kartę MOBIB. Dodatkowo zakupione bilety należy skasować i zachować do końca podróży – w brukselskim metrze kontrolerzy bardzo często sprawdzają je przy wyjściu z wagonu.
Na stacjach metra w Brukseli są przeważnie dość czyste i przestronne. Wszędzie znajduje się wiele stanowisk informacyjnych, dlatego znalezienie wyjścia z metra lub dokonanie przejścia pomiędzy liniami jest bardzo proste i wygodne.
Perony dworcowe często obsługują kilka kierunków, dlatego wchodząc na pokład należy uważnie przyjrzeć się, dokąd jedzie pociąg. Pociągi metra w Brukseli są nowoczesne, czyste i mają automatyczne drzwi.

Linie

Metro w Brukseli składa się z czterech linii, które biegną przez centralną część miasta, łącząc ją z odległymi obszarami. Na mapach są one oznaczone numerami i kolorami: M1 (fioletowy), M2 (pomarańczowy), M5 (złoty) i M6 (niebieski). W centrum miasta linie metra krzyżują się z liniami tramwajowymi T3 (zielona), T4 (różowa), T7 (złota), tworząc tzw. sieć przedmetrową. Całkowita długość linii metra w Brukseli wynosi 39,9 km, a 59 stacji jest otwartych dla obsługi pasażerów. Godziny otwarcia metra w Brukseli: od 5.30 do 0.30. W weekendy i święta metro czynne jest od godz. 6:00.

Opłata

W brukselskim metrze istnieje kilka systemów płatności za przejazdy, różniących się ceną i okresem ważności biletu. Bilety na metro ważne są także na cały brukselski system transportu publicznego, tramwaje i autobusy. W przypadku jednorazowych i nieczęstych przejazdów najwygodniej będzie opłacić przejazdy za pomocą zbliżeniowej karty bankowej, smartfona lub inteligentnego zegarka. W tym przypadku koszt jednej podróży wynosi 2,10 €. Wycieczki jednodniowe kosztują 7,50 €. Przy zakupie biletów papierowych opłata będzie wynosić 2,60 €, a karnet dzienny będzie kosztować 8,00 €. Za przejazd możesz zapłacić także doładowywaną kartą MoBIB, której koszt to 5 €. W tym przypadku jednorazowy przejazd będzie kosztować 2,40 €, a nieograniczony karnet na jeden dzień będzie kosztować 8,40 €. Do karty MoBIB można doładować także bilety na 10 przejazdów w cenie 16,80 €. Przejazd z lotniska w Brukseli do centrum miasta będzie kosztować 7,00 euro w przypadku płatności zbliżeniowej i 7,50 euro w przypadku biletu papierowego. Dzieci do lat 6 mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej w Brukseli, pod warunkiem, że towarzyszy im osoba dorosła posiadająca ważny bilet.

Bilet

Bilety i karty można kupić w automatach na stacjach akceptujących monety i karty bankowe. Aby dokonać płatności zbliżeniowej, wystarczy przyłożyć kartę bankową, smartfon lub inteligentny zegarek do bramki obrotowej w metrze lub kasownika instalowanego w tramwajach i autobusach. Płacąc zbliżeniową kartą bankową, smartfonem lub inteligentnym zegarkiem. Bilet lub przejazd opłacony kartą ważny jest przez 1 godzinę we wszystkich rodzajach komunikacji miejskiej, umożliwiając wykonanie nieograniczonej liczby przesiadek. Bilet należy skasować przy każdym przesiadce i zachować do końca podróży.