Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Şangay metrosunda 14 hat var, her hatın kendi numarası ve rengi var: 1 (kırmızı), 2 (açık yeşil), 3 (sarı), 4 (mor-kırmızı), 5 (mor), 6 (eflatun), 7 (turuncu), 8 (lacivert), 9 (mavi), 10 (leylaki), 11 (kahverengi), 12 (yeşil), 13 (pembe), 16 (turkuaz). Yolcuların hizmetine 337 istasyon açık. Hatların toplam uzunluğu 548 km. Çalışma saatleri: 5:30’tan 23:30’a kadar.

Fiyat

Şangay metrosunda yolculuk fiyatı, seyahatın uzunluğuna bağlı olup 3’ten 14 CNY’ye kadardır. Bilet 3 saat içinde sadece metroda ve sadece alındığı gün geçerlidir. Havaalanına Maglev hatıyla varmak için başka bilete ihtiyaç var, o biletin fiyatı 50 CNY (her iki tarafa gitmek için – 80 CNY). Bunun dışında sadece metroda geçerli olan ve Maglev hattında kullanılmayan seyahat kartları var: 1 günlük – 16 CNY ve 3 günlük – 45 CNY. Yol parası, fiyatı 20 CNY olan daha rahat ve ekonomik olan temassız biriktirme Public Transportation Card kartıyla ödenebilir. Bu kart bütün toplu taşıma araçlarında geçerlidir. Kartı iade edip 20 CNY’i ve kartta kalan parayi geri alabilirsiniz.

Ödeme

Biletler ve kartlar makinalarda ve bazı istasyonlardaki gişelerde satılıyor. Makinalarda demir paralar ve 50 CNY ‘den düşük kağıt paraları alınır; kredi kartı geçerli değildir. Bilet veya kartı turnikedeki tarayıcısına yerleştirip seyahatin sonuna kadar yanında bulundurmak gerekiyor. Çıkışta kartı okuyucu cihazına yerleştirmek (karttan seyahat ücreti alınacak), bileti ise turnikedeki özel deliğe koymak lazım. Seyahat ücreti biletin fiyatından veya kartta bulunan para miktarından daha yüksekse turnike açılmayacak. Fark, turnikelerin yanında bulunan gişelerde ödenebilir, karta para ise makinalarda yüklenebilir.