Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Taipei Metrosu, şehrin merkezi ve uzak bölgelerini ve ayrıca bazı banliyöleri kapsayan 6 hatta sahiptir. Her satırın kendi adı ve rengi vardır: Wenhu (kahverengi), Tamsui-Xinyi (kırmızı), Songshan-Xindian (yeşil), Zhonghe-Xinlu (turuncu), Bannan (mavi) ve Dairesel Çizgi (sarı). Taoyuan Havaalanı, şehre ayrı bir MRT hattı ile bağlanmaktadır - Taoyuan Havaalanı MRT. 131 istasyon yolculara hizmet vermek için faaliyet göstermektedir. Taipei metro ağının toplam uzunluğu 152 km'dir. Taipei metrosu çalışma saatleri 6:00 - 0:00 arasındadır. Hafta içi trenlerin aralığı 2-5 dakika, hafta sonu ve akşam 5-12 dakikadır.

Fiyat

Taipei metro ücreti mesafeye ve 20 ila 65 TWD arasında değişen ücretlere bağlıdır. Taoyuan Havaalanı MRT hattında seyahat etmek 30 ila 160 TWD'ye mal olacak. Ücret, jeton şeklinde düzenlenen ve düzenlendiği gün geçerli olan tek yolculuk bileti ile ödenebilir. Tek jorney biletine ek olarak, gün içinde geçerli olan Taipei Metro biletleri vardır - 150 TWD, 24 saat - 180 TWD, 48 saat - 280 TWD, 72 saat - 380 TWD.
Taipei Metrosu yolcularının rahatlığı için, elektronik temassız kartlar EasyCard, iPASS, icash, HappyCash kullanılarak ücretler ödenebilir. Bu elektronik biletler kontör yüklenebilmekte ve hem toplu taşıma araçlarında hem de 7-ELEVEN, FamilyMart, Hi-Life, OK Mart zincir mağazalarında küçük ödemeler için kabul edilmektedir. Kart çıkarmanın maliyeti 100 TWD'dir.
Turistler, bir günlük - 1200 TWD, 2 gün - 1600 TWD ve 3 gün - 1900 TWD için Taipei Eğlence Biletleri alabilirler. Bu kartlar Taipei Metrosu'nda, sınırsız seyahat için otobüs hizmetlerinde ve şehirdeki turistik mekanlara giriş biletleri olarak kullanılabilir.

Ödeme

Jetonlar ve kartlar, Taipei Metrosu'ndaki her istasyondaki metro istasyonu bilgi sayaçlarında ve çoklu ödeme bilet makinelerinde satılmaktadır. Bilet makineleri madeni para, banknot ve banka kartlarını kabul eder. Taipei MRT istasyonunun girişinde, kart veya jeton turnike okuyucusuna kaydırılmalı ve gezinin sonuna kadar saklanmalıdır. Çıkışta kart okuyucuya tekrar takılmalı ve jeton turnikedeki özel bir deliğe yerleştirilmelidir. Bilet ücreti veya karttaki bakiyeyi aşarsa turnike açılmaz. Aradaki fark turnikelerin yanında bulunan gişede ödenecek ve karta makinede kontör yüklenebilecektir.