Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Metro ve Valencii, slavnostně otevřeno v roce 1988, je třetím největším a nejrušnějším systémem metra ve Španělsku. Vzniklo ze založení staré železniční sítě Trenet de Valencia, která sahá až do roku 1888. Zpočátku zahrnovalo metro ve Valencii 48 stanic obsluhujících dvě klíčové trasy. Jedna trasa spojovala centrální Valencii s jižním předměstím Villanueva de Castellon, zatímco druhá sahala do malého města Liria na severu.
V současné době se síť metra ve Valencii skládá ze šesti linek metra a čtyř tramvajových linek s převládajícím povrchem. Metro ve Valencii, známé pro své pohodlí, rychlost a hospodárnost, obsluhuje denně přibližně 200 000 cestujících. Jeho rozsáhlé pokrytí zahrnuje nejen centrum města, ale zasahuje i do sousedních měst a předměstí.
Metro ve Valencii usnadňuje cestování do předních dopravních uzlů, včetně hlavního vlakového nádraží ve Valencii (Estacio Nord), hlavního autobusového nádraží (Estacion De Autobuses de Valencia), výletního přístavu (přístav Palma's Poniente Quay) a letiště Valencia Manises (Aeropuerto de Manises), který se může pochlubit vyhrazenou linkou metra. Stanice metra jsou navíc strategicky umístěny v blízkosti mnoha atrakcí Valencie, jako je oceánografický park (L'Oceanogràfic), město umění a věd (Ciudad de las Artes y las Ciencias), centrální trh (Mercado Central de Valencia), věže pevnosti Serranos (Torres de Serranos) a Torres de Quart, stejně jako katedrála ve Valencii (La Catedral de Valencia).
Metro ve Valencii provozované společností FGV je nedílnou součástí městské sítě veřejné dopravy a funguje v synergii s autobusy. Dopravní síť je rozdělena do čtyř tarifních zón a cena jízdenek závisí na počtu překročených zón, pohybuje se od 1,50 do 4,80 EUR. Vstup a výstup na stanicích metra ve Valencii je přísně regulován prostřednictvím turniketů, což vyžaduje, aby si cestující ponechali jízdenky až do konce své cesty.
Stanice metra Valencia jsou rozeznatelné podle rozlišovacího písmene M uzavřeného v červeném kruhu. Zatímco vyvýšené stanice připomínají stanice příměstských vlaků nebo tramvajové zastávky, některé mají jedinečné baldachýny. Stanice metra jsou dobře vybaveny eskalátory a výtahy, které se vyznačují minimalistickým designem, omezenou reklamou a komplexními navigačními pomůckami, jako jsou schémata, značky a informační tabule. Dvě stanice, Colón a Alameda, si zaslouží zvláštní pozornost. Colón se nachází v blízkosti historických městských bran Valencie a je zde výstava archeologických artefaktů odkrytých během stavby. Stanice Alameda mezitím vyniká jako nejúžasnější stanice metra ve Valencii a řadí se mezi nejpůsobivější stanice na světě. Navrhl ho architekt Santiago Calatravo a může se pochlubit mimořádným strukturálním stylem v rámci bývalého koryta řeky Turia.
Nástupiště metra ve Valencii jsou jak ostrovní, tak pobřežní. Mnoho z nich obsluhuje vlaky z více linek, takže cestující musí při nastupování dávat pozor na směr vlaku. Samotné vlaky jsou moderní, klimatizované, dobře udržované a konfigurované jako průběžné jednotky. Dveře ve vozech metra Valencia fungují automaticky.

Řádky

Metro ve Valencii, ve španělštině také známé jako Metrovalencia, se může pochlubit rozsáhlou sítí zahrnující 146 stanic, které jsou rozmístěny na 6 linkách metra a 4 tramvajových linkách. Každá z těchto linek je jednoznačně identifikována sériovým číslem a odlišným barevným kódem, což cestujícím usnadňuje navigaci: linka 1 (žlutá), linka 2 (růžová), linka 3 (červená), linka 4 (modrá), Řádek 5 (zelený), řádek 6 (lila), řádek 7 (oranžový), řádek 8 (modrý), řádek 9 (hnědý) a řádek 10 (světle zelený).
Metro ve Valencii funguje ve všední dny od 5:30 do 23:00, zatímco o víkendech a svátcích jezdí od 6:00 do 23:30. Vlaky obvykle jezdí v intervalech 5 až 20 minut, což zajišťuje časté a dostupné služby cestujícím po celý den.

Jízdné

Systém metra ve Valencii je pohodlně rozdělen do čtyř tarifních zón, označených jako A, B, C a D, z nichž každá ovlivňuje cenu jízdenky. Jízdné za jednotlivé jízdenky se pohybuje od 1,50 do 4,80 EUR v závislosti na vybraných zónách. Je důležité si uvědomit, že při nákupu jízdenky je vyžadováno další 1 EUR za získání opakovaně použitelné karty Móbilis, kterou lze následně dobít na pokladnách nebo v prodejních automatech.
Pro ty, kteří hledají cenově výhodné možnosti, nabízejí průkazy SUMA10 pohodlí 10 cest s cenami od 8,00 EUR do 32,00 EUR v závislosti na zvolených zónách. Alternativně mohou cestující, kteří hledají neomezenou mobilitu v centrálních zónách A a B, zvolit průkaz SUMA T, který je k dispozici na 24 hodin (4,00 EUR), 48 hodin (6,70 EUR) nebo 72 hodin (9,70 EUR). Pro ty, kteří vyžadují rozšířený přístup, jsou k dispozici měsíční průkazy SUMA s náklady v rozmezí od 35 EUR do 131,10 EUR v závislosti na příslušných oblastech. Všechny průkazy SUMA jsou platné pro použití v síti metra, tramvají a autobusů ve Valencii. Vezměte prosím na vědomí, že za samotnou SUMA kartu se účtuje příplatek, papírová karta stojí 1,00 EUR a plastová karta 2,00 EUR.
Turisté, kteří navštíví Valencii, mohou využít Valencia Card, která nabízí možnosti na 1 den (13,50 EUR), 2 dny (18,00 EUR) nebo 3 dny (22,50 EUR). Tato karta poskytuje neomezený přístup k veřejné dopravě a zahrnuje slevy na různé atrakce ve Valencii a také na vybrané obchody, restaurace a kavárny.
Děti do 10 let mohou navíc ve Valencii cestovat zdarma veřejnou dopravou v doprovodu dospělé osoby se zaplacenou jízdenkou. Při čerpání této výhody je vhodné mít s sebou průkaz totožnosti dítěte pro ověření jeho věku.

Prodej vstupenek

Jízdenky na metro ve Valencii lze pohodlně získat a dobít pomocí prodejních automatů nebo, pokud jsou k dispozici, ve standardních pokladnách umístěných na vybraných stanicích. V případě jakýchkoliv potíží se strojem neváhejte vyhledat pomoc personálu metra. Tyto automaty přijímají jako způsob platby hotovost i bankovní karty.
Při vstupu do stanice a průchodu turniketem je nezbytné umístit vstupenku do určeného kroužku vpravo pro ověření. Mějte na paměti, že byste si jízdenku měli uschovat, dokud nedokončíte cestu, protože ji budete znovu potřebovat při výstupu z metra. Linky metra ve Valencii jsou pravidelně hlídány inspektory jízdenek, takže je důležité zajistit, abyste měli platnou jízdenku, abyste se vyhnuli případným sankcím.