Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Wiener U-Bahn olarak bilinen Viyana Metrosu, Avusturya'nın tek metro ağıdır ve 1976'da açılışıyla Avrupa'nın metro sistemlerine nispeten yeni bir eklentidir. Kökenleri, Stadtbahn şehir demiryolunun kurulduğu 1898-1901 yılına kadar uzanır. 1970'lerde metro standartlarını karşılayacak şekilde modernize edilmesi ve dönüştürülmesi kararı alındı ve bunun sonucunda 1976 yılında Viyana'nın kuzeyinde ilk üç istasyonlu metro bölümü açıldı.
Bugün Viyana Metrosu, bazıları yer altından, bazıları ise yer üstünden geçen beş hattan oluşuyor. Viyana'nın her yerine yoğun bir şekilde dağılmış geniş bir istasyon ağına sahiptir. Bu kapsamlı kapsam, onu, özellikle yoğun saatlerde ve hareketli turizm sezonlarında, Viyana'daki en uygun ve verimli toplu taşıma yöntemi haline getirmektedir. Viyana Metrosu, günde bir milyondan fazla yolcuya hizmet vermekte ve onları Viyana Merkez İstasyonu (Wien Hauptbahnhof) gibi önemli noktalara ve Schönbrunn Sarayı, Albertina Galerisi ve Wiener Staatsoper gibi ünlü turistik mekanlara bağlamaktadır. Ayrıca, Wien Mitte istasyonundan yolcular kolaylıkla Viyana Uluslararası Havalimanı'na (Flughafen Wien-Schwechat) giden ekspres trene binebilirler.
Viyana Metrosu, Avusturya'nın başkentinde birleşik bir kentsel ulaşım sistemi oluşturmak için otobüsler, tramvaylar ve banliyö trenleri (Wiener S-Bahn) ile kusursuz bir şekilde koordine olan Wiener Linien'in yönetimi altında faaliyet göstermektedir. Sonuç olarak, Viyana U-Bahn bileti şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarına erişim sağlar. Viyana Metrosu biletinin standart ücreti 2,40 Euro'dur ve otomatlardan, metro istasyonlarındaki bilet gişelerinden veya resmi web sitesinden satın alınabilir. Viyana'nın metro istasyonlarında turnikelerin bulunmadığını belirtmekte fayda var. Ancak müfettişlerin kontrol yapması nedeniyle yolcuların satın aldıkları biletleri doğrulamaları ve yolculukları bitene kadar saklamaları gerekmektedir. Geçerli bir bilet olmadan seyahat etmenin cezası 105 Euro'ya kadar çıkabilir.
Viyana Metro istasyonları, U harfini taşıyan küp şeklindeki ayırt edici işaretlerle işaretlenmiştir. Viyana Metrosu yerin derinliklerine gömülmediğinden, yürüyen merdivenler genellikle yalnızca istasyon çıkışlarında bulunur, girişlerde ise öncelikle merdivenler bulunur. İstasyonun iç mekanları, çok sayıda işaret ve diyagram içeren işlevsellik için tasarlanmıştır. İstasyonlar ve geçitler, ilgili metro hatlarına uyum sağlayacak şekilde renk kodludur. Viyana Metrosu'ndaki vagonların çoğu modern ve ferahtır ve engelli bireylere yönelik rampalarla donatılmıştır. Viyana metro vagonlarındaki kapılar, her kapının her iki yanında bulunan düğmeler veya kollar kullanılarak etkinleştirilir.
Viyana U-bahn tüm yolcular için erişilebilirliğe ve rahatlığa öncelik vermektedir. Özel asansörler engelli bireylere hitap ediyor ve dokunsal döşemeler görme engelli yolculara rehberlik ediyor. Mobil iletişim ve internet bağlantısı, Viyana Metrosu ağının tamamında mevcut olup, hem bölge sakinleri hem de ziyaretçiler için genel işe gidiş-geliş deneyimini geliştirmektedir.

Hatlar

Wiener U-Bahn olarak da bilinen ve beş hattan (U1 kırmızı, U2 mor, U3 turuncu, U4 yeşil ve U6 kahverengi) oluşan Viyana Metrosu, Viyana'nın toplu taşıma ağının hayati bir parçasını oluşturur. 83,1 kilometreyi kapsayan ve 109 istasyona hizmet veren Viyana Metrosu, şehirde gezinmek için rahat bir yol sunuyor. Viyana Metrosu hafta içi sabah 05.00'ten gece 01.00'e kadar çalışmaktadır. Bu süre zarfında tren aralıkları değişiklik gösterebilir; beklemeler 2 dakika kadar kısa, maksimum 15 dakika olabilir. Hafta sonları ve tatil günlerinde metro 15 dakikalık aralıklarla tüm gece çalışmaktadır. Viyana metro sistemi günde 1,3 milyondan fazla yolcuya hizmet vermekte ve bu da onun Viyana'da tercih edilen bir ulaşım şekli olarak önemini vurgulamaktadır.

Fiyat

Viyana metrosu, her biri çeşitli tercih ve gereksinimleri karşılayacak şekilde tasarlanmış, aynı zamanda farklı fiyatlandırma yapılarına ve bilet geçerliliğine de hitap eden çeşitli ücret ödeme seçenekleri sunmaktadır. Bu ücret seçenekleri, tramvaylar ve otobüsler de dahil olmak üzere Viyana toplu taşıma ağının tamamını kapsayacak şekilde genişletilmektedir. Viyana U-Bahn'da bir yolculuk için tek biletin maliyeti 2,40 €'dur. Bir gün geçerli (ertesi gün saat 1:00'e kadar) metro biletinin ücreti 5,80 Euro'dur. Viyana'daki tüm toplu taşıma araçlarında geçerli olan 24 saatlik biletin ücreti 8 €, 48 saatlik – 14,10 €, 72 saatlik – 17,10 €, 1 haftalık – 17,10 €, 1 aylık – 51 €'dur.
Viyana Şehir Kartı, toplu taşıma araçlarında sınırsız seyahat imkanı sağlayan ve Viyana'nın başlıca turistik mekanlarına ziyaretlerde indirim sunan bir turist için iyi bir seçenektir. Viyana Şehir Kartının ücreti 1 günlük 17,00 €, 2 günlük 25,00 € ve 3 günlük 29,00 €'dur.
Viyana Havalimanı'na tren bileti ücreti 7,00 Euro'dur. 6 yaşın altındaki çocuklar Viyana toplu taşıma araçlarını ücretsiz kullanabilirler.

Ödeme

Biletler ve geçiş kartları Viyana Metro istasyonlarındaki bilet gişelerinden ve makinelerden satın alınabilir. Daha fazla kolaylık sağlamak için, Viyana U-bahn'ın resmi web sitesinden bilet ve geçiş kartları satın alınabilir, böylece istasyonda zaman kazanabilirsiniz. Viyana metrosunda giriş çıkış kontrolü bulunmuyor. Biletinizi veya geçiş kartınızı aldıktan sonra, uçağa binmeden önce doğrulamanız önemlidir. Viyana Metrosu doğrudan istasyonlarda, tramvaylarda ve otobüslerde çalışan bir doğrulama sistemi kullanmaktadır. Viyana Metrosu'ndaki bilet kontrolleri nadirdir ve genellikle seçici bir şekilde yürütülür. Demiryolu araçlarında (tramvaylar ve trenler) veya yolcular istasyonlardan çıkarken kontroller yapılabilir. Viyana Metrosunda geçerli bir bilet olmadan seyahat etmek 105 € para cezasıyla sonuçlanabilir. Cezalardan kaçınmak ve rahat seyahat etmek için biletinizin veya geçiş kartınızın doğru şekilde doğrulandığından ve seyahatiniz boyunca yanınızda olduğundan emin olun.