Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Barcelonské metro, slavnostně otevřeno v roce 1924, se může pochlubit bohatou historií. Jeho inaugurační linka, zahrnující pět stanic, spojovala Plaça Catalunya a Plaça de Lesseps. V průběhu téměř století se barcelonské metro rozšířilo na jedenáct linek, z nichž většina je podzemních. V současné době je barcelonské metro ztělesněním pohodlí a rychlosti v oblasti veřejné dopravy v hlavním městě Katalánska.
Od studentů a místních obyvatel až po miliony turistů, kteří se každoročně hrnou do Barcelony, barcelonské metro obsluhuje rozmanitou škálu cestujících. V těsné blízkosti barcelonských stanic metra leží ikonické atrakce města, včetně Vítězného oblouku, Sagrada Familia, Casa Milà, Parque Güell, Picassovo muzeum a další. Navíc metro nabízí přímé spoje na barcelonské letiště El Prat a hlavní vlakové nádraží Estación de Barcelona Sants.
Barcelonské metro funguje pod vedením dvou operátorů, TMB a FGC, jako součást integrované dopravní sítě, která zahrnuje autobusy, tramvaje, lanovky a příměstské vlaky. Cena jízdenky na metro v Barceloně je 2,40 EUR a opravňuje cestující na 1 hodinu a 15 minut jízdy všemi druhy veřejné dopravy. Pro časté cestující nebo skupiny se jako cenově výhodná ukazuje jízdenka T-casual za 11,35 EUR, která umožňuje 10 cest, které lze sdílet mezi více jednotlivci na stejné stanici.
Označení stanic barcelonského metra je označeno červeným kosočtvercem s M pro TMB nebo oranžovým obdélníkem zdobeným dvěma bílými závorkami pro FGC. Pod těmito značkami schémata stanic zobrazují uspořádání barcelonského metra a linky obsluhované každou stanicí. Uvnitř jsou všechny stanice barcelonského metra tři nástupiště, která cestujícím nabízejí pohodlí při nastupování a vystupování z obou stran vlaku, což minimalizuje dopravní zácpy a zvyšuje efektivitu. Tento jedinečný návrh stanice je označován jako „Barcelonské řešení“.
Barcelonské metro nabízí kombinaci moderních a historických vlaků. Ty jsou vybaveny speciálními tlačítky nebo pákami pro usnadnění ovládání dveří. Aspektem, který si zaslouží pozornost, jsou spojení mezi stanicemi, která bohužel bývají úzká, zdlouhavá a občas stísněná, což narušuje jinak bezproblémový zážitek z cestování.

Řádky

Barcelonské metro se skládá z 11 linek různé barvy a čísla: L1 (červená), L2 (fialová), L3 (zelená), L4 (žlutá), L5 (tmavě modrá), L6 (fialová), L7 (hnědá), L8 (růžová), L9 (oranžová), L10 (nebesky modrá), L11 (světle zelená). Stanice mají výhodnou polohu jak v turistickém centru města, tak v odlehlých čtvrtích. Délka linek metra je 144,3 km a má 180 stanic. Pracovní doba: od 5:00 do půlnoci (neděle – čtvrtek) a od 5:00 do 2:00 (pátek a svátky). Navíc v sobotu metro jezdí celou noc.

Jízdné

Cena jedné jízdenky je 2,40 EUR. Kromě toho existují různé dopravní karty: nejoblíbenější je T-casual, která vám dává právo na 10 cest a dělá je dvakrát levnější – 11,35 €. K dispozici je také neomezená cestovní jízdenka: na 48 hodin – 16,30 EUR na 72 hodin – 23,70 EUR, na 96 hodin – 30,80 EUR, na 120 hodin – 38 EUR, na 1 měsíc – 40 EUR.

Prodej vstupenek

Jízdenky a dopravní karty lze zakoupit v automatech a pokladnách umístěných na nádražích. Platit můžete v hotovosti nebo bankovní kartou. Do stanic se vstupuje přes jízdenkové závory. Jízdenka musí být uchována do konce cesty. Při výběru platformy buďte opatrní.