Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

1924 yılında açılışı yapılan Barselona Metrosu, zengin bir tarihe sahiptir. Beş istasyondan oluşan açılış hattı, Plaça Catalunya ve Plaça de Lesseps'i birbirine bağladı. Yaklaşık bir asır boyunca, Barselona Metrosu, çoğunluğu yeraltında olan on bir hattı kapsayacak şekilde genişledi. Şu anda, Barselona Metrosu, Katalonya'nın başkentindeki toplu taşıma alanında kolaylık ve hızın özü olarak duruyor.
Barselona'nın metro istasyonlarının bitişiğinde Arc de Triomphe, Sagrada Familia, Casa Milà, Parque Güell, Picasso Müzesi ve daha fazlası dahil olmak üzere şehrin ikonik cazibe merkezleri bulunmaktadır. Ayrıca metro, Barselona El Prat Havaalanı'na ve merkez tren istasyonu Estación de Barcelona Sants'a doğrudan ulaşım sağlar.
Barselona Metrosu, otobüsleri, tramvayları, fünikülerleri ve banliyö trenlerini içeren entegre bir ulaşım ağının bir parçası olarak iki operatörün, TMB ve FGC'nin yönetimi altında çalışır. Barselona'da bir metro biletinin fiyatı 2,40 EUR'dur ve yolculara tüm toplu taşıma modlarında 1 saat 15 dakika seyahat etme hakkı verir. Sık seyahat edenler veya gruplar için, 11,35 EUR'luk T-casual bileti, aynı istasyonda birden fazla kişi arasında paylaşılabilen 10 seyahate izin vererek uygun maliyetli bir seçenek olduğunu kanıtlıyor.
Barselona metro istasyonlarının tanımlanması, TMB için M veya FGC için iki beyaz parantez ile süslenmiş turuncu bir dikdörtgen içeren kırmızı bir elmasla işaretlenmiştir. Bu işaretlerin altında, istasyon şemaları, Barselona metro düzenini ve her bir istasyonun hizmet verdiği hatları göstermektedir. İçeride, tüm Barselona Metro istasyonları, yolculara trenin her iki tarafından binme ve inme kolaylığı sunan, sıkışıklığı en aza indiren ve verimliliği artıran üç platform barındırıyor. Bu benzersiz istasyon tasarımına "Barselona çözümü" adı verilir.
Barselona metrosu, modern ve klasik trenlerin bir karışımını barındırır. İkincisi, kapının açılmasını kolaylaştırmak için özel düğmeler veya kollarla donatılmıştır. Dikkate alınması gereken bir husus, ne yazık ki dar, uzun ve bazen sıkışık olma eğiliminde olan istasyonlar arasındaki bağlantılar, başka türlü sorunsuz bir seyahat deneyiminden uzaklaşıyor.

Hatlar

Barselona metrosu, renkleri ve sayıları farklı olan 11 hattan ibarettir: L1 (kırmızı), L2 (eflatun), L3 (yeşil), L4 (sarı), L5 (koyu mavi), L6 (mor), L7 (kahverengi), L8 (pembe), L9 (turuncu), L10 (mavi), L11 (açık yeşil). İstasyonlar, hem şehrin turistik merkezinde hem ücra mahallelerde uygun olarak bulunur. Barselona metrosu ağı uzunluğu 144.3 kilometre olup 180 istasyon kapsar. Metronun çalışma saatleri, pazar gününden çarşamba gününe kadar 5:00 - 0:00 olup, cuma ve tatil günlerde 2:00’ye kadardır. Cumartesi günü trenler bütün gece sefer yapar.

Fiyat

Tek yolculuk bileti ücreti €2.40’tir. Ayrıca türlü abonman biletleri yürürlüktedir: en popüler, 10 yolculuğa hak veren T-casual abonman biletin fiyatı €11.35 olup seyahatin ücreti iki kat ucuzlatılır. Sınırsız sayıda seyahatler bileti de var: iki günlük €16,80; üç günlük €23,70; dört günlük €30,80; beş günlük €38; bir aylık €40.

Ödeme

Biletler ve abonmanlar, istasyonlarda bulunan gişelerden ve otomatlardan satın alınabilir. Hem nakit para hem banka kartları ile ödeme kabul edilir. İstasyonlara turnikelerden girilebilir. Bileti seyahatin sonuna kadar saklayıp peron seçerek dikkatli olmalısınız.