Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Londra metrosu, 11 hatta bulunan 270 istasyondan ibarettir. Her hattın kendi adı ve renk işareti var: Bakerloo (kahverengi), Central (kırmızı), Circle (sarı), District (yeşil), Hammersmith & City (pembe), Jubilee (gri), Metropolitan (mor), Northern (siyah), Piccadilly (lacivert), Victoria (mavi), Waterloo & City (firuze). Birçok hattın çatallanmaları olup onlarda ayrı yollu trenler sefer yaparlar. Birçok metro istasyonlrında banliyö trenlerine ve hafif metroya aktarılabilir. Yolların toplam uzunluğu 402 kilometredir. Çalışma saatleri adi günlerde 5:00’ten 1:00’e kadar olup tatil günlerinde 7:00’den 1:00’e kadardır.

Fiyat

Londra metrosu sistemi, seyahat tarifelendirmesinin bağlı olduğu dokuz alana ayrılır. Bütün ray taşıtlarında geçerli tek seyahat biletinin ücreti, seyahat alanı ve zamanı (sıkışık saatlerde daha yüksektir) bağlı olarak GBP 4.90 – 8.50 dâhilinde çeşidi değişir. Ayrıca GBP 6.60 – 17.20 dâhilinde ücretli 1 günlük ve GBP 33 – 85.70 dâhilinde ücretli 7 günlük biletleri var. Seyahat, Oystercards tamamlanabilen kartı yardımıyla da ödenebilir. Bu kart ücretsiz ve bütün kamu taşıtlarında geçerli olup yardımıyla ödenmiş seyahat 0 daha ucuzdur. Turistler için GBP 12.10’dan fazla ücretli 1 günlük, GBP 33’tan fazla ücretli 7 günlük ve GBP 126.80’den fazla aylık Travel Card kartı satılır.

Ödeme

Biletler, gişelerden ve bilet otomatlarından satın alınabilir. Bazı otomatlar madeni para, banknotlar ve banka kartları, diğer ancak madeni para bazı ise ancak banka kartları kabul ederler. Turnikeden geçmek için bilet özel deliğe koyulup kart ise sarı daireye bastırılmalıdır. Çıkışta bu eylemler tekrarlanmalıdır çünkü ücret yol sonunda hesaplanır. Hatta kontrolcular çalışır.