Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace o athénském metru

Aténské metro je jedním z nejstarších metra na světě. Jeho první linka byla otevřena v roce 1869, pouhých šest let po spuštění londýnského metra. Ve své původní podobě měla s metrem pramálo společného – byla to pozemní linka, po které jezdila obyčejná parní lokomotiva. Oficiální status metro bylo přijato v roce 1904 po elektrifikaci a vzhledu tunelu, který spojoval náměstí Omonia a oblast Thissio. Linka 1 zůstávala dlouhou dobu jedinou linkou aténského metra a teprve v roce 2000, speciálně pro olympiádu, byly otevřeny nové linky 2 a 3.
Dnes je athénské metro nejrychlejší a nejpohodlnější formou veřejné dopravy. Metrem se dostanete do výletního přístavu Pireus (Piraeus), mezinárodního letiště v Aténách "Eleftherios Venizelos" a hlavního vlakového nádraží (stanice Larissa). Ve stanicích Doukissis Plakentias a Larissa přestoupíte na příměstský vlak Proastiakos a dostanete se do Korintu, Kyatonu a letoviska Chalkis. Výstavba linky 4 začala v roce 2017 a očekává se, že bude otevřena do roku 2025. Propojí historickou čtvrť Goudi a severní předměstí Atén Galatsi.
Aténské metro je provozováno společností Attico Metro a je součástí systému městské hromadné dopravy v Aténách. Díky tomu platí jízdenka athénského metra na trolejbus, tramvaj i autobus. Cena jízdenky na metro v Aténách je 1,40 EUR, jízdenka na nebo z letiště Eleftherios Venizelos stojí 10 EUR. V athénském metru nejsou žádné turnikety. Místo toho jsou tu automaty na kompostování lístků. Jízdenka musí být validována a uschována do konce cesty, protože. kontroloři kontrolují jízdenky poměrně často. Pokuta za cestování bez jízdenek ve veřejné dopravě v Aténách je 60 EUR.
Uvnitř některých stanic metra v Aténách jsou vybavena skutečná muzea. Jsou zdobeny různými starožitnostmi, které byly nalezeny při stavbě podzemních tunelů. Skleněné vitríny zabudované do zdí obsahují starodávné nádobí a šperky, staleté sochy a další archeologické nálezy. Všechny stanice aténského metra jsou vybaveny speciálními kolejemi a nástupišti pro osoby se zdravotním postižením. S jídlem a pitím je vstup do athénského metra zakázán.

Linky athénského metra a otevírací doba

Aténské metro se skládá ze tří linek, červené, zelené a modré, a pokrývá centrum města, obytné čtvrti a letiště. Na mnoha stanicích jsou vystaveny starověké předměty nalezené při stavbě metra. Celkem je zde 65 stanic metra s délkou linek 84,5 km. Pracovní doba: od 5:30 do 0:30 hod. Upozorňujeme, že linky 2 a 3 fungují v pátek a sobotu do 2:30.

Cena jízdenek a cestování na metro v Aténách

Jízdenka stojí € 1,40. Platí 90 minut po aktivaci a lze jej použít i pro jiné prostředky hromadné dopravy. Kromě toho lze použít dobíjecí karty jako ΑΤΗ.ΕΝΑ Card. Jeho cena je 4,50 €. Existují permanentky těchto druhů: na 24 hodin – 4,50 EUR, na 5 dní – 9,00 EUR, na cestu na letiště – 10,00 EUR.

Jak koupit jízdenky a zaplatit za metro v Aténách

Jízdenky a karty lze zakoupit v pokladnách a speciálních automatech umístěných na stanicích metra. Do stanic se vstupuje přes jízdenkové závory. Jízdenka musí být uchována do konce cesty.