Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Atina metro bilgileri

Atina Metrosu, dünyanın en eski metrolarından biridir. İlk hattı, Londra Metrosu'nun hizmete girmesinden sadece altı yıl sonra, 1869'da açıldı. Orijinal haliyle, metroyla pek az ortak yanı vardı - sıradan bir buharlı lokomotifin seyahat ettiği bir kara hattıydı. Metronun resmi statüsü, elektrifikasyon ve Omonia Meydanı ile Thissio bölgesini birbirine bağlayan bir tünelin ortaya çıkmasından sonra 1904 yılında alındı. Uzun bir süre 1. hat Atina metrosunun tek hattı olarak kaldı ve ancak 2000 yılında özellikle olimpiyatlar için 2. ve 3. yeni hatlar açıldı.
Bugün, Atina metrosu toplu taşımanın en hızlı ve en uygun şeklidir. Metro ile Pire kruvaziyer limanına (Pire), Atina Uluslararası Havaalanı "Eleftherios Venizelos"a ve ana tren istasyonuna (Larissa istasyonu) ulaşabilirsiniz. Doukissis Plakentias ve Larissa istasyonlarında Proastiakos banliyö trenine aktarma yaparak Korint, Kyaton ve Chalkis beldesine ulaşabilirsiniz. 4. Hattın inşaatına 2017'de başlandı ve 2025'te açılması bekleniyor. Tarihi Goudi semti ile Atina'nın kuzey banliyösü Galatsi'yi birbirine bağlayacak.
Atina Metrosu, Attico Metro tarafından işletilmektedir ve Atina şehir toplu taşıma sisteminin bir parçasıdır. Bu sayede Atina metro bileti troleybüs, tramvay ve otobüste geçerlidir. Atina'da bir metro biletinin fiyatı 1,40 EUR, Eleftherios Venizelos Havalimanı'na gidiş-dönüş bileti 10 EUR'dur. Atina metrosunda turnike yok. Bunun yerine bilet kompostlama makineleri var. Bilet, seyahatin sonuna kadar onaylanmalı ve saklanmalıdır, çünkü. kontrolörler biletleri oldukça sık kontrol eder. Atina'da toplu taşıma araçlarında biletsiz seyahat etmenin cezası 60 Euro'dur.
Atina'nın bazı metro istasyonlarının içinde gerçek müzeler bulunuyor. Yeraltı tünellerinin inşası sırasında bulunan çeşitli antikalarla dekore edilmiştir. Duvarlara inşa edilmiş cam vitrinler, eski tabak ve mücevherleri, asırlık heykelleri ve diğer arkeolojik buluntuları içerir. Tüm Atina metro istasyonları, engelli insanlar için özel raylar ve platformlarla donatılmıştır. Yiyecek ve içecekler ile Atina metrosuna giriş yasaktır.

Atina Metro Hatları ve Çalışma Saatleri

Atina metrosu; kırmızı, yeşil ve mavi üç hattan ibaret olup şehir merkezini, konut mahallerini ve hava limanını kapsar. Çok istasynolarda altgeçidin kurulduğunda bulunmuş eski eserler gösteren küçük sergiler var. Yolculara hizmetler ederek 84.5 kilometreli yollarda bulunan 65 istasyon çalışır. Çalışma saatleri 5:30 – 00:30. Cuma ve cumartesi günü 2. ve 3. Hatlar 2:30’a kadar çalışırlar.

Atina metrosu için bilet ve seyahat maliyeti

Abonman biletinin ücreti € 1.40. Etkilendiği andan beri 90 dakika içinde geçerli kalıp diğer taşıtlarda kullanılabilir. Seyahat, bütün taşıtlarda geçerli ΑΤΗ.ΕΝΑ kartıyla da ödenebilir. Kartın düzenlenmesi ücreti €5.50. Abonman biletlerin böyle türleri var: 24 saatlık € 4.50, 5 günlük € 9.00, hava limanına seyahat €10.00.

Atina metrosu için bilet nasıl alınır ve ödeme yapılır

Biletler, metro istasyonlarında bulunan gişelerden ve özel otomatlardan satın alınabilir. İstasyonuna turnikelerden geçilir. Bilet, yolculuk sonuna kadar saklanmalıdır.