Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informacje o metrze w Atenach

Metro w Atenach jest jednym z najstarszych metra na świecie. Jego pierwsza linia została otwarta w 1869 roku, zaledwie sześć lat po uruchomieniu londyńskiego metra. W swojej pierwotnej formie miał niewiele wspólnego z metrem – była linią naziemną, po której poruszał się zwykły parowóz. Oficjalny status metra uzyskano w 1904 roku po elektryfikacji i pojawieniu się tunelu łączącego plac Omonia z dzielnicą Thissio. Przez długi czas linia 1 pozostawała jedyną linią ateńskiego metra i dopiero w 2000 roku, specjalnie na Igrzyska Olimpijskie, uruchomiono nowe linie 2 i 3.
Dziś metro w Atenach jest najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu publicznego. Metrem można dotrzeć do portu wycieczkowego w Pireusie (Pireus), międzynarodowego lotniska w Atenach „Eleftherios Venizelos” i głównego dworca kolejowego (stacja Larissa). Na stacjach Doukissis Plakentias i Larissa można przesiąść się do pociągu podmiejskiego Proastiakos i dojechać do Koryntu, Kyaton i kurortu Chalkis. Budowa linii 4 rozpoczęła się w 2017 roku i ma zostać otwarta do 2025 roku. Połączy historyczną dzielnicę Goudi i północne przedmieścia Aten Galatsi.
Metro w Atenach jest obsługiwane przez Attico Metro i jest częścią systemu transportu publicznego w Atenach. Dzięki temu bilet metra w Atenach jest ważny w trolejbusie, tramwaju i autobusie. Cena biletu na metro w Atenach to 1,40 EUR, bilet na lub z lotniska Eleftherios Venizelos kosztuje 10 EUR. W ateńskim metrze nie ma bramek obrotowych. Zamiast nich są automaty do kompostowania biletów. Bilet trzeba skasować i zachować do końca podróży, bo. kontrolerzy dość często sprawdzają bilety. Mandat za przejazd bez biletu komunikacją miejską w Atenach wynosi 60 EUR.
Wewnątrz niektórych stacji metra w Atenach są wyposażone prawdziwe muzea. Są ozdobione różnymi antykami, które zostały znalezione podczas budowy podziemnych tuneli. Wbudowane w ściany szklane gabloty zawierają starożytne naczynia i biżuterię, wielowiekowe rzeźby i inne znaleziska archeologiczne. Wszystkie stacje metra w Atenach są wyposażone w specjalne tory i perony dla osób niepełnosprawnych. Z jedzeniem i napojami wstęp do ateńskiego metra jest zabroniony.

Linie metra w Atenach i godziny otwarcia

Metro w Atenach składa się z trzech linii, czerwonej, zielonej i niebieskiej, i obejmuje centrum miasta, dzielnice mieszkalne oraz lotnisko. Na wielu stacjach znajdują się wystawy starożytnych przedmiotów znalezionych podczas budowy metra. W sumie jest 65 stacji metra z liniami o długości 84,5 km. Godziny pracy: od 5:30 do 0:30. Linie 2 i 3 kursują do 2:30 w piątki i soboty.

Koszt biletów i podróży metrem w Atenach

Bilet kosztuje 1,40 €. Jest ważny przez 90 minut po aktywacji i można go wykorzystać na inne środki transportu publicznego. Dodatkowo można używać kart wielokrotnego ładowania, takich jak ΑΤΗ.ΕΝΑ Card. Jego koszt wynosi 4,50 €. Istnieją rodzaje karnetów: na 24 godziny – 4,50 €, na 5 dni – 9,00 €, na przejazd na lotnisko – 10,00 €.

Jak kupić bilety i zapłacić za metro w Atenach

Bilety i karty można kupić w kasach biletowych i specjalnych automatach biletowych znajdujących się na stacjach metra. Na stacje wchodzi się przez bramki biletowe. Bilet zachowuje się do końca przejazdu.