Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Bangkok’un yüksek süratli ray ulaşımı, üç yerüstü ve bir yeraltı olan dört metro sistemiyle temsil edilir. Yerüstü metro veya BTS (SkyTrain), toplam uzunluğu 38 kilometre olan, 41 istasyona sahip olan üç hattan ibarettir: Sukumvit hattında 22, Silom hattında 12, hava limanı hattında 6 istasyon var. Bangkok’un yeraltı metrosu (MRT), toplam uzunluğu 45 kilometre olan, 35 istasyona sahip olan iki hattan ibarettir. Bütün metro türlerinin çalışma saatleri, 6:00’dan gece yarısınadır.

Fiyat

Bir seyahatin ücreti, uzunluğuna bağlı olup THB 15 – 59 hadleri dahilinde çeşitler. Metro istasyonlarında da 1, 3, 15 ve 30 gün boyunca geçerli, sınırsız sayıda seyahatlere izin veren kartlar satın alınabilir.

Ödeme

Yerüstü metroda seyahat, istasyonlarda bulunan, ancak madeni para kabul eden özel otomatlardan satın alınabilir kartlarla ödenebilir. Her istasyonda banknotlar madeni paraya otomatlarda kullanılması için değiş eden dükkanlar var. İstasyona girmek için kart turnikeye takılmalıdır. Bu kartı istasyondan çıkacağınızda turnikeye tekrar takmak gerekecek. Bu nedenle kartı kaybetmeyiniz; aksi takdirde istasyondan çıkmak için seyahati tekrar ödemek gerekecek. Yeraltı metroda istasyona giriş ve istasyondan çıkış, istasyonlarda saptanmış otomatlardan ve dükkanlardan satılan jetonlarla yapılır. Jetonu seyahat sonuna kadar tutunuz çünkü varış istasyonundan çıkarak onu turnikeye geri takmak gerekecek.