Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Dubai Metrosu, emirliğin olağanüstü ilerlemesinin ve hırsının bir kanıtıdır. Arap Yarımadası'ndaki ilk metro olma özelliğini taşıyor ve dünya çapında en çağdaş metro sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. Kuruluşu, hızla genişleyen bu emirlik başkentinin ulaşım altyapısını güçlendirmeyi amaçlıyordu.
Dubai Metrosu, Al Rashidya bölgesini Naklih Körfezi'ne bağlayan 10 istasyonun yer aldığı ilk bölümünün açılışıyla tarihi yolculuğuna başladı. Bu önemli olay 9 Eylül 2009'da tam olarak 9 saat 9 dakika 9 saniyede gerçekleşti. Şu anda Dubai Metrosu, daha fazla bağlantı vaat eden, yapım aşamasında olan iki ek hatla birlikte, esas olarak viyadüklerden geçen iki hattan oluşuyor. Günde 600.000'den fazla yolcu taşıyan güvenilir, hızlı bir toplu taşıma aracı olarak hizmet vermektedir. Metro ağı şehir merkezini kaplıyor ve Basra Körfezi kıyısı boyunca kuzeye doğru Jebel Ali'ye kadar uzanıyor ve ikonik Şeyh Zayed Yolu'nu takip ediyor. Dubai Metrosu ile Dubai Uluslararası Havaalanı'na sorunsuz bir şekilde ulaşabilir ve Burj Khalifa gökdeleni, Al Fahidi Kalesi, Jumeirah Camii ve Dubai Alışveriş Merkezi dahil emirliğin önde gelen turistik mekanlarına erişebilirsiniz.
Dışarıdan bakıldığında, Dubai Metro istasyonları mimari açıdan farklı olup, deniz kabuklarını andırmaktadır; bu, Emirlik'in inci avcılığıyla olan tarihi bağlarına bir saygı duruşu niteliğindedir. Tüm girişlerde yürüyen merdiven ve asansörlerin olması ve geçişlerin yürüyen merdivenlerle donatılmış olması nedeniyle erişilebilirlik bir önceliktir. Bu istasyonların içinde yolcular temiz, ferah ve konforlu bir 20°C sıcaklıkta tutulan klimalı bir ortam bulurlar. Modern iç tasarım, geleneksel etnik unsurları zarif bir şekilde birleştirir ve sembolik olarak dört unsuru temsil eder: toprak, su, ateş ve hava.
Cam bölmeler, güvenlik amacıyla tren kapılarıyla senkronize olarak platformları raylardan ayırıyor. Dubai Metrosu trenleri otonom olarak çalışır ve beş vagondan oluşur. Özellikle, ilk ve son vagonlar bölünmüş olup, bir vagon Gold sınıfı yolculara, diğeri ise yalnızca kadınlara ayrılmıştır. Düzenlemeler hem trenlerde hem de istasyon binalarında yemek yemeyi, içmeyi, sigara içmeyi, uyumayı veya bisiklet veya hayvan taşımayı yasaklıyor.

Hatlar

Şehrin modern altyapısının hayati bir parçası olan Dubai Metrosu iki hattan oluşuyor: kırmızı hat ve yeşil hat. Parkurların çoğu yer üstünde olmakla birlikte, küçük yer altı bölümleri de vardır. Bu kapsamlı ağ, Dubai'yi dolaşmak, büyük eğlence merkezlerini birbirine bağlamak ve havaalanına kolay erişim sağlamak için uygun bir araç sağlar. Her gün 600 binden fazla kişinin Dubai Metrosu'nun hizmetlerine güvenmesi şaşırtıcı değil. Toplam uzunluğu 89,6 kilometre olan metro sistemi, şehrin her yerindeki yolculara hizmet verecek şekilde stratejik olarak konumlandırılmış 53 istasyona sahip.
Dubai Metrosu hafta boyunca biraz değişen saatlerde çalışmaktadır: Pazartesiden cumartesiye: 05:00 - 12:00, Cuma: 05:00 - 01:00, Pazar: 08:00 - 12:00.

Fiyat

Dubai'nin ulaşım ağı, her birinde Metro istasyonları, Otobüs istasyonları, Tramvay istasyonları ve Deniz otobüsü istasyonları bulunan 7 bölgeye ayrılmıştır. Gezginler bu bölgeler içindeki farklı ulaşım modları arasında sorunsuz bir şekilde geçiş yapabilir ve ücret hesaplaması, yolculuk sırasında geçilen toplam bölge sayısına göre yapılır. Uçtan uca yolculukları kolaylaştırmak için çeşitli modlar arasında transferlere izin veriliyor, ancak bir zaman kısıtlaması var: yolcuların transferleri 30 dakika içinde tamamlaması gerekiyor. Örneğin yolculuğunuza metroyla başlayabilir, ardından otobüse binerek nihai varış noktanıza ulaşabilirsiniz. Metro istasyonundan çıkış yapıp 30 dakika içinde otobüse binerek giriş yaparsanız, metro ve otobüs yolculuklarınız tek yolculuk olarak ücretlendirilecek ve ücret her iki yolculukta geçilen bölgelerin toplam sayısına göre belirlenecektir.
Dubai metro yolculuğunun maliyeti kat edilen mesafeye ve seçilen konfor sınıfına bağlıdır. İşte Dubai metro ücretlerinin dökümü:
Tek Bölge içinde seyahatin ücreti 4,00 AED'dir
İki Bölge içinde seyahatin ücreti 6,00 AED'dir
İkiden Fazla Bölgeyi Geçişin Maliyeti 8,50 AED
Birinci sınıf bir deneyim arayanlar için Gold Class biletleri standart ücretin iki katı fiyatla mevcuttur. Seçtiğiniz tarifeden bağımsız olarak, tüm biletler 180 dakika boyunca geçerli kalır ve Dubai ulaşım ağı içinde en fazla 3 ücretsiz transfere izin verir.

Ödeme

Dubai'deki metro ve diğer toplu taşıma seçeneklerine erişmek için, nakit veya kredi kartı gibi başka ödeme şekilleri kabul edilmediğinden Nol kartı almanız gerekir. Nol kartları, her biri Dubai'nin otobüsleri, tramvayları ve su otobüslerini içeren kapsamlı toplu taşıma ağında farklı seyahat tercihlerini karşılamak üzere tasarlanmış dört farklı renkte mevcuttur. Nol kartları herhangi bir Dubai Metro istasyonundan, tramvay istasyonundan veya otobüs istasyonundan satın alınabilir.
Red Nol Kart: Bu kart düzensiz ulaşım ihtiyacı olanlar için idealdir. Kağıt bilet olarak düzenlenir, 90 gün geçerliliği vardır ve 2,00 AED karşılığında satın alınabilir. 10 bireysel yolculuk ücreti ile yükleyebilirsiniz. Red Nol Kart, Dubai'deki üç toplu taşıma yönteminin tamamında kullanılabilir: Metro, Tramvay ve Otobüs. Ayrıca, daha fazla kolaylık sağlamak için bu karta bir günlük bilet ekleme seçeneğiniz de vardır.
Silver Nol Kart: Dubai Metrosu ve diğer toplu taşıma araçlarını aralıklı veya düzenli olarak kullanmayı planlıyorsanız Silver Nol Kart en iyi seçiminizdir. 19,00 AED kredi dahil 25,00 AED olarak fiyatlandırılır ve 5 yıl süreyle geçerlidir. Bu karta maksimum 1000,00 AED değerine kadar kolayca yükleme yapılabilir, bu da onu çeşitli işe gidip gelme ihtiyaçları için uygun hale getirir. Altın ve Mavi Nol Kartlar mevcut olmasına rağmen turistler ve ziyaretçiler tarafından daha az kullanılmaktadır.
Sorunsuz bir yolculuk sağlamak ve Nol kartınızdan en iyi şekilde yararlanmak için otobüs ve tramvayları kullanırken her zaman giriş ve çıkış yapmayı unutmayın. Bunu yapmamak, seyahatiniz için geçilen maksimum bölge sayısına karşılık gelen mümkün olan en yüksek ücretin tahsil edilmesiyle sonuçlanabilir.