Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

U-Bahn München olarak bilinen Münih Metrosu, 1972 Yaz Olimpiyatları için özel olarak 1971'de açılan Almanya'nın en büyük ikinci metro sistemidir. Münih metrosunun inşasına yönelik planlar ilk olarak 20. yüzyılın başında düşünülmüş olsa da, çeşitli siyasi ve ekonomik faktörler fiili inşaatını yarım asır sonrasına erteledi. On üç istasyondan oluşan ilk bölüm, Bavyera'nın başkentinin kalbi ile kuzey Schwabing-Freimann bölgesini birbirine bağladı.
Bugün, Münih metrosu sekiz hatta sahiptir ve yalnızca beş istasyon yer üstünde, kalan istasyonlar ise yer altında yer almaktadır. Kullanışlı, verimli ve uygun maliyetli bir toplu taşıma modu olarak işlev gören Münih metrosu, günde bir milyondan fazla yolcuya hizmet vermektedir. Bu metro hatları, hem şehir merkezini hem de çevresini kat ederek, tüm metro hatları için merkezi bir merkez görevi gören ana tren istasyonu München Hauptbahnhof'a kolay erişim sağlar.
Çok sayıda Münih metro istasyonu, şehir trenlerine kesintisiz transferler sunarak Münih Franz Josef Strauss Havalimanı'na (Flughafen München "Franz Josef Strauß") rahat seyahat etmeyi sağlar. Münih'i metroyla keşfetmek, Nymphenburg Sarayı (Schloss Nymphenburg), Frauenkirche Katedrali (Frauenkirche), İngiliz Bahçesi (Englischer Garten), Marienplatz Meydanı (Marienplatz) ve BMW Müzesi gibi önemli simge yapıları ziyaret etmenizi sağlar.
Birleşik toplu taşıma sistemine entegre olan Münih Metrosu, otobüs ve tramvayları denetleyen aynı şirket olan MVV tarafından yönetilmektedir. S-Bahn München kentsel demiryolu ağı ile birleşen bu sistem, Bavyera'nın ana demiryolu taşımacılığının belkemiğini oluşturuyor. Münih'in ulaşım ağı, geçilen bölge sayısına bağlı olarak bilet fiyatları 3,70 ile 5,60 EUR arasında değişen ücret bölgelerine bölünmüştür. Tüm toplu taşıma türlerinde üç saat geçerli olan bu biletler, doğrulama gerektirir ve olası denetimler nedeniyle yolculuk boyunca saklanmalıdır. Münih'in toplu taşıma sisteminde geçerli bir bilet olmadan seyahat etmek 60 EUR para cezasına tabidir.
Münih metro istasyonları, "U" harfinin yer aldığı mavi tabelalarıyla kolayca tanınabilir. Yürüyen merdivenler, asansörler ve yürüyen bantlarla donatılmış Münih metrosu, Avrupa ve dünyadaki en kullanıcı dostu ulaşım deneyimlerinden birini sunuyor. İstasyonlar, genellikle basit paneller ve reklam afişleri ile süslenmiş, modern, minimalist ve parlak bir şekilde aydınlatılmış bir iç mekana sahiptir. Navigasyon sistemi, anlaşılır bilgi panoları, tabelalar ve çizelgeler ile özenle tasarlanmıştır. İstasyonlardaki çeşitli büfelerde gazeteler, içecekler, tatlılar, unlu mamuller ve atıştırmalıklar satılmaktadır.
Çoğu Münih metro platformu bir ada tasarımını takip eder, ancak ara sıra yan platformlara da rastlanır. Bu platformların çoğu birden fazla rotaya hizmet eder ve binmeden önce trenin yönünün onaylanmasını gerektirir. Münih metrosu üç tip tren işletiyor. Modern "C" trenleri altı arabadan oluşan sürekli bir bileşimden oluşurken, birbirine benzeyen eski "A" ve "B" trenleri 2-6 ayrı vagondan oluşur. Arabalar içinde kapının çalışması, her kapının her iki yanında bulunan kollar veya düğmeler aracılığıyla sağlanır.

Hatlar

Münih metrosu, U1 (yeşil), U2 (kırmızı), U3 (turuncu), U4 (firuze), U5 (kahverengi) ve U6 (lavivert) olarak işaretlenen 6 temel yol hattında bulunan 96 istasyondan ibarettir. U7 (kırmızı ve yeşil) ve U8 (kırmızı ve turuncu) iki ek yolları var. Birincisi, sıkışık olup pazartesi gününden cuma gününe kadar, ikincisi ise ancak cumartesi günü çalışır. Yol ağı uzunluğu 103.1 kilometredir. Metro çalışma saatleri, 4:15’ten 01:30’a kadardır.

Fiyat

Metroda alınan bir bilet, diğer ulaşım modları olan tramvay ve otobüs için de geçerlidir. Kısa bir mesafe (iki durak) için tek bilet ücreti 1,90 €'dur. Bir bölge içinde daha uzun bir yolculuk 3,70 Avro, iki bölge içinde 5,60 Avro'ya mal olacaktır. Ayrıca 8,80 €'dan başlayan 1 günlük sınırsız seyahat bileti de bulunmaktadır. Turistler için özel CityTourCard kartları sunulmaktadır, bu kartlar ulaşımda kısıtlama olmadan seyahat etmenizi sağlar ve cazibe merkezlerini, restoranları, mağazaları ve diğer ortak kuruluşları ziyaret ederken indirim sağlar. Kartın 1 günlük fiyatı 15,50 €, 2 günlük - 22,50 €, 3 günlük - 27,50 €, 4 günlük - 33,90 €. 6 yaşından küçük çocuklar Münih metrosunu ücretsiz kullanabilir. Bölge sayısına bakılmaksızın 6 ila 14 yaş arası çocuklar için tek seferlik bilet 1,80 € sabit fiyatla, günlük bilet 3,50 €'dur.

Ödeme

Biletler, istasyonlarda bulunan gişelerden ve otomatlardan satın alınabilir. Turnikeler yoktur: biletler özel makinelerde etkinlenip kontrolcu tarafından denetlenir. U6 hatların birkaç istasyondan dışında metronun bütün hatları iç halka olan tek alan içinde bulunur. Çeşitli abonman biletleri yürürlüktedir.