Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Osaka metrosu, sekiz metro hattında ve bir otomatik hafif raylı ulaşım hattında bulunan 123 istasyondan ibarettir. Her hattın kendi adı bir de harf ve renk işareti var: М – Midōsuji Line (kırmızı), T – Tanimachi Line (mor), Y – Yotsubashi Line (lacivert), C – Chūō Line (yeşil), S – Sennichimae Line (pembe), K – Sakaisuji Line (kahverengi), N – Nagahori Tsurumi-ryokuchi Line (filizi), I – Imazatosuji Line (turuncu) ve P – Nankō Port Town Line (mavi). Hatların toplam uzunluğu 137.8 kilometredir. Çalışma saatleri 5:00’ten 00:00’e kadardır.

Fiyat

Osaka metrosuyla seyahat ücreti, yolun geçtiği tarife alanına bağlıdır. 1. alan merkezinden 1 – 3 kilometre siasındaki istasyonları, en uzak 5. alan ise şehir merkezinden 20 – 25 kilometre mesafesinde bulunan istasyonları kapsar. Biletin ücreti 1. alanda JPY 180, 2. alanda JPY 240, 3. alanda JPY 280, 4. alanda JPY 320, 5. alanda JPY 370’dir. Seyahat, JPY 500 – 5000 hacmili dolunmasız kartlarla ödenebilip bu takdirde ücreti biraz daha ucuzdur. Ayrıca bir gün içinde sınırsız sayıda seyahat hakkı ve Osaka’nın temel görülecek yerlerinin indirimli ziyareti olanağı veren, JPY 800 ücretli özel One Day Eco Card kartı var.

Ödeme

Biletler ve kartlar, her istasyonda bulunan terminallerde satılır. Terminallerde hem nakit para hem banka kartı ile ödenebilir. Turnikeden geçişte bilet özel deliğe takılıp, ters tarafından geri alınıp seyahat sonuna saklanmalıdır. Varma istasyonunda bilet turnikedeki özel deliğe yine takılmalıdır. Tek seyahat bileti içinde kalır. Kartla ödemede, para hesaptan çıkarılması için kart turnikedeki özel gişeye götürülmelidir.