Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

MRT (Mass Rapid Transit) denilen Singapur metrosu, şehrin çoğunu kapsayan kullanışlı bir taşıt aracıdır. Metronun inşaatı 1983 yılında başlayıp şimdiye kadar kısmen yer altında, kısmen yer ğzerinde bulunan 159 istasyon işler. Singapur metrosu, dokuz hattan ibarettir; biri hava limanında başlar. Hatların adları, ana yönleri işaretleyen özel harf şifreleriyle gösterilir. Doğu – batı yeşil hattı (EW), kuzey – doğu mor hattı (NE), kuzey – güney kırmızı hattı (NS); merkezi sarı hat CC olarak işaretlenir. Metro istasyonları, Singapur’un bütün mahallelerinde var. Çalışma saatleri 5:30’dan 00:30’a, bayram günlerinde 6:00’dan 1:00’e kadardır. Trenlerin trafik aralıkları, yoğunluk derecesine bağlıdır. Sıkışık saatlerde trenler her dakika gelebilir.

Fiyat

Tek seyahatin ücreti, istasyonların sayısına bağlı olup SGD 1.4 – 2.7 dâhilindedir. Mutat biletlerin yerine, bir - üç gün içinde geçerli Singapore Tourist Pass turistik kartı satın alınabilir.

Ödeme

Manyetik kart biçiminde üretilen tek seyahat biletinin satın alınmasında üçüncü seyahatten sonra size geri verilecek depozito olarak daha 10 sent ödemek zorunda olacaksınız. Metro istasyonlarında bulunan otomatlarda satın alınabilir. Manyetik kart, turnikelere iki defa, girişte ve çıkışta, bastırılmalıdır. Birdenbire kart kaybettiyseniz veya kart çalışmayı kestiyse istasyondan çıkışta metro memuruna başvurunuz. Sıkça seyahat etmeye niyetlenirseniz, ezLink çok seyahat tamamlanabilen kartı satın almanıza değer. Temel fiyatı SGD 15 olup üç kısmından oluşur: geri verilmez 5 SGD bilet ücreti, talep üzerine geri verilebilir SGD 3 depozito ve seyahatler için kullanılabilir SGD 7 hesapta tutarı. ezLink kartıyla hem metroyla hem otobüslerle seyahatler ödenebilir.