Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Tokyo metrosunda bağımsız operatörler tarafından işletilen on üç metro hatında bulunan 290 istasyon var. Her hattın kendi adı, harfi ve rengi var. Tokyo Metro operatorün hatları: H – Hibiya (gümüş rengi), G – Ginza (torumcu), M – Marunouchi (kırmızı), T – Tōzai (gök mavisi), C – Chiyoda (yeşil), Y – Yūrakuchō (altın rengi), Z – Hanzōmon (mor), N – Namboku (turkuaz), F – Fukutoshin (kahverengi). Toei Subway operatörün hatları : A – Asakusa (pembe), I – Mita (mavi), S – Shinjuku (açık yeşil), E – Ōedo (yakut rengi). Hatların toplam uzunluğu 310,3 km. Çalışma saatleri: 5:00’ten 1:00’ye kadar.

Fiyat

Tokyo metrosunda ücret seyahat mesafesine bağlı ve 170’ten 310 JPY’e kadar değişiyor. Her öperatörün kendi biletleri var ve başka operatörün hattına aktarma yapmak için yeni bilet almak ya da kalkış noktasında ücreti 280 ‘den 530 JPY’ye olan özel aktarmalı bileti satın almak gerekiyor. Ayrıca 11 kullanımlık bilet var, fiyatı 1700’den 3100 JPY’ye kadar, bir günlük seyahat kartı – 700 JPY, her iki operatörün hatlarında geçerli oaln 1 günlük seyahat kartı – 1000 JPY. Bunun dışında her operatörün seyahat kartları var: 1 aylık – fiyatı 17 300 JPY, 3 aylık – 49 310 JPY ve 6 aylık – 93 420 JPY. Yol ücreti 20 000 JPY kapasitesi olan ve bütün toplu taşıma araçlarında geçerli olan PASMO temassız kartıyla ödenebilir. Katrın maliyeti – 1000 JPY, bu paralar karta yatırılıyor ve 500 JPY ‘lik kefalet parası. Kart iade edildiğinde kefalet parası 210 JPY eksi geri veriliyor.

Ödeme

Biletler ve kartlar, her istasyonda bulunan terminallerde satın alınabilir. Orada hem nakit para hem de kredi kartlar geçerlidir. Turnikeden geçerken bileti özel deliğe yerleştirip sonra diğer tarafta almak ve seyahatın sonuna kadar yanında bulundurmak gerekiyor. Son istasyona geldiğinde bileti tekrar turnikedeki özel deliğe yerleştirmek lazım (bilet tek kullanımlık ise içinde kalıyor). Kendi istasyonu geçtiyseniz turnike geçmenize izin vermeyebilir. Bilet fiyatındaki fark, çıkışta bileti özel cihaza yerleştirip ödenebilir. Ödeme kartla yapıldığında onu turnikede bulunan ve ücret farkı alan özel gişeye sokmak lazım.