Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Buenos Aires Underground, také známý jako Subte, se pyšní tím, že je prvním systémem metra v Jižní Americe a jedním z nejstarších na světě, byl slavnostně otevřen v roce 1913. Byl založen za účelem zmírnění problémů s veřejnou dopravou v hlavním městě Argentiny. Počáteční část metra v Buenos Aires byla postavena anglo-argentinskou společností CTAA, spojující Plaza de Mayo a Plaza Miserere.
Metro v Buenos Aires se dnes může pochlubit šesti plně podzemními linkami a linkou Premetro, která vede v sousedství linky E v jižní části města. Slouží jako vysoce pohodlný a nákladově efektivní způsob veřejné dopravy, který poskytuje přístup do centra Buenos Aires a některých odlehlých regionů. S více než milionem cestujících, kteří denně využívají systém, je Subte důležitou součástí městské dopravní sítě. Cestující se mohou dostat do metra, aby se dostali do klíčových destinací, jako jsou vlaková nádraží Retiro a Estación Constitución, odkud jezdí kyvadlová doprava a autobusy na letiště Ezeiza, pojmenované po ministru Pistarinim (Aeropuerto Internacional Ministro Pistarini). Mnoho atrakcí Buenos Aires se navíc nachází v blízkosti stanic metra, včetně Teatro Colón, hřbitova Recoleta a Bosques de Palermo.
Buenos Aires Subte spravuje dopravní společnost Metrovias a ve spojení s autobusy představuje nejrozšířenější způsob veřejné dopravy v hlavním městě Argentiny. Cena jízdenky na metro v Buenos Aires je 80 ARS. Tato jízdenka umožňuje přístup na linku Premetro, ale neplatí pro povrchovou dopravu. Pro větší pohodlí a úspory mohou cestující použít Subecard, která je akceptována i v autobusech.
Vstupy do metra jsou označeny nápisy „Subte“, které obvykle odpovídají barvě linky metra. Na některých stanicích vedou schodiště přímo na nástupiště bez přechodného přechodu a některé stanice mají pouze jedno nástupiště, které obsluhuje jeden směr. Cestující by proto měli být opatrní, aby se vyhnuli zbytečným poplatkům. Je také důležité poznamenat, že Buenos Aires Subte funguje na levé straně.
Interiér stanic metra Buenos Aires se značně liší, od skromných a méně udržovaných stanic až po stanice označené jako kulturní památky. Ty zdobí více než čtyři sta uměleckých děl, včetně soch, fresek a mozaik. Rozmanitost vlaků v systému Buenos Aires Subte je dalším bodem zájmu. Mezi nimi jsou jedny z nejstarších kočárů na světě, které se datují do 30. let minulého století. Do roku 2013 byly vlaky metra v Buenos Aires na lince A vyznamenány jako nejstarší v provozu od založení metra.
Cestující cestující Buenos Aires Subte mohou využít bohatého značení a bezplatného Wi-Fi připojení. Navíc metro nabízí vyhrazený televizní kanál se zábavním a informačním programem.

Řádky

Metro Buenos Aires, místně známé jako „Subte“, se skládá ze šesti linek, z nichž každá má své vlastní písmeno a barevné označení: linka A (modrá), linka B (červená), linka C (modrá), linka D (zelená), Linie E (fialová) a linie H (žlutá). Kromě toho systém metra zahrnuje linku Premetro, často označovanou jako lehké metro nebo moderní tramvaj. S celkem 102 stanicemi sloužícími cestujícím pokrývá metro v Buenos Aires podstatnou síť o délce 61,3 kilometrů. Provozní doba Subte obvykle trvá od 5:00 ráno do 11:00 v noci.

Jízdné

Cena za metro v Buenos Aires je 80,00 ARS a tato jízdenka platí i pro použití na lince Premetro. Alternativně se mohou cestující rozhodnout zaplatit za své jízdy metrem a autobusem pomocí Subecard. Struktura cen pro metro Buenos Aires využívající Subecard je následující: Prvních 20 cest - 80,00 ARS, cesty 21 až 30 - 64,00 ARS, cesty 31 až 40 - 56,00 ARS, cesty přesahující 41 - 48,00 ARS. Pro cestování konkrétně na lince Premetro se Subecard je cena 28,00 ARS.

Prodej vstupenek

Cestující si mohou pohodlně zakoupit jízdenky a dobít karty v pokladnách a vyhrazených automatech umístěných na stanicích metra Buenos Aires s možností platby v hotovosti. Pro přístup ke stanicím metra Buenos Aires využívají cestující turnikety. Při vstupu do stanice stačí vložit jízdenku do určené štěrbiny nebo kartu přiložit ke čtečce. Pozoruhodné je, že při výjezdu z nádraží není potřeba karta ani jízdenka.