Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Subte olarak da bilinen Buenos Aires Metrosu, 1913'te hizmete giren Güney Amerika'daki ilk metro sistemi ve dünyanın en eski metro sistemlerinden biri olma özelliğini taşıyor. Arjantin'in başkentindeki toplu taşıma zorluklarını hafifletmek için kuruldu. Buenos Aires Metrosunun ilk bölümü, Plaza de Mayo ile Plaza Miserere'yi birbirine bağlayan Anglo-Arjantin şirketi CTAA tarafından inşa edildi.
Bugün, Buenos Aires metrosu altı tamamen yer altı hattına ve şehrin güney kısmındaki E Hattının bitişiğinde uzanan Premetro hattına sahiptir. Buenos Aires şehir merkezine ve bazı çevre bölgelere erişim sağlayan, son derece kullanışlı ve uygun maliyetli bir toplu taşıma yöntemi olarak hizmet vermektedir. Günde bir milyondan fazla yolcunun sistemi kullandığı Subte, şehrin ulaşım ağının hayati bir parçası. Yolcular, adını Bakan Pistarini'den (Aeropuerto Internacional Ministro Pistarini) alan Ezeiza Havalimanı'na servis ve otobüslerin bağlandığı Retiro ve Estación Constitución tren istasyonları gibi önemli noktalara ulaşmak için metroya erişebilirler. Ayrıca Teatro Colón, Recoleta Mezarlığı ve Bosques de Palermo dahil Buenos Aires'in pek çok turistik mekanı metro istasyonlarının yakınında elverişli bir konuma sahiptir.
Buenos Aires Subte, ulaşım şirketi Metrovias tarafından yönetilmektedir ve otobüslerle birlikte Arjantin'in başkentinde en yaygın kullanılan toplu taşıma modunu temsil etmektedir. Buenos Aires'te metro bileti ücreti 80 ARS'dir. Bu bilet Premetro hattına erişim sağlar ancak kara taşımacılığı için geçerli değildir. Daha fazla rahatlık ve tasarruf sağlamak için yolcular otobüslerde de kabul edilen Subecard'ı kullanabilirler.
Yeraltı girişleri, genellikle metro hattının rengiyle eşleşen "Subte" tabelalarıyla tanımlanır. Bazı istasyonlarda merdivenler ara geçiş olmaksızın doğrudan platformlara çıkmaktadır ve bazı istasyonlarda tek yöne hizmet eden tek bir platform bulunmaktadır. Bu nedenle yolcuların gereksiz ücretlerden kaçınmak için dikkatli olmaları gerekmektedir. Buenos Aires Subte'nin sol tarafta çalıştığını da unutmamak gerekir.
Buenos Aires metro istasyonlarının içi, mütevazı ve daha az bakımlı istasyonlardan, kültürel simge yapılar olarak belirlenenlere kadar önemli ölçüde değişiklik göstermektedir. İkincisi heykeller, freskler ve mozaikler de dahil olmak üzere dört yüzden fazla sanatsal eserle süslenmiştir. Buenos Aires Subte sistemindeki tren çeşitliliği de dikkat çeken bir diğer nokta. Bunların arasında, geçmişi 1930'lara kadar uzanan dünyanın en eski arabalarından bazıları yer alıyor. 2013 yılına kadar A Hattı üzerindeki Buenos Aires Yeraltı trenleri, metronun başlangıcından bu yana faaliyette olan en eski tren olma özelliğini taşıyordu.
Buenos Aires Subte'de seyahat eden yolcular geniş tabelalardan ve ücretsiz Wi-Fi erişiminden yararlanır. Ek olarak metro, eğlence ve bilgilendirici programların yer aldığı özel bir televizyon kanalı sunmaktadır.

Hatlar

Yerel olarak "Subte" olarak bilinen Buenos Aires Metrosu, her biri kendi harfine ve renk tanımına sahip altı hattan oluşur: Hat A (mavi), Hat B (kırmızı), Hat C (mavi), Hat D (yeşil), E Hattı (mor) ve H Hattı (sarı). Ek olarak metro sistemi, genellikle hafif metro veya modern tramvay olarak adlandırılan Premetro hattını da içerir. Yolculara hizmet veren toplam 102 istasyonla Buenos Aires metrosu, 61,3 kilometrelik önemli bir ağı kapsıyor. Subte'nin çalışma saatleri genellikle sabah 5:00'ten gece 11:00'e kadar uzanır.

Fiyat

Buenos Aires Metrosu ücreti 80,00 ARS olup bu bilet Premetro hattında da geçerlidir. Alternatif olarak yolcular metro ve otobüs yolculuklarını Subecard kullanarak ödemeyi tercih edebilirler. Subecard kullanan Buenos Aires Metrosu'nun fiyatlandırma yapısı şu şekildedir: İlk 20 yolculuk - 80,00 ARS, 21 - 30 - 64,00 ARS arası yolculuklar, 31 - 40 - 56,00 ARS arasındaki yolculuklar, 41 - 48,00 ARS'yi aşan yolculuklar. Subecard ile özellikle Premetro hattında seyahat için ücret 28,00 ARS'dir.

Ödeme

Yolcular, nakit ödeme seçeneğiyle Buenos Aires metro istasyonlarında bulunan bilet gişelerinden ve özel makinelerden kolaylıkla bilet satın alabilir ve kartlarına yükleme yapabilirler. Buenos Aires metro istasyonlarına erişmek için yolcular turnikeleri kullanıyor. İstasyona girerken bileti belirlenen yuvaya yerleştirmeniz veya kartı okuyucuya yerleştirmeniz yeterlidir. Özellikle istasyondan çıkarken karta veya bilete gerek yok.