Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informacje

Metro w Buenos Aires, znane również jako Subte, wyróżnia się tym, że jest pierwszym systemem metra w Ameryce Południowej i jednym z najstarszych na świecie, otwartym w 1913 roku. Powstało, aby złagodzić wyzwania związane z transportem publicznym w stolicy Argentyny. Początkowy odcinek metra w Buenos Aires został zbudowany przez anglo-argentyńską firmę CTAA, łącząc Plaza de Mayo i Plaza Miserere.
Dziś metro w Buenos Aires może pochwalić się sześcioma liniami w pełni podziemnymi oraz linią Premetro, która biegnie obok linii E w południowej części miasta. Służy jako bardzo wygodny i opłacalny środek transportu publicznego, zapewniający dostęp do centrum Buenos Aires i niektórych regionów peryferyjnych. Z ponad milionem pasażerów korzystających codziennie z systemu, Subte jest istotną częścią miejskiej sieci transportowej. Pasażerowie mogą dojechać metrem do kluczowych miejsc docelowych, takich jak dworce kolejowe Retiro i Estación Constitución, skąd kursują wahadłowe i autobusy na lotnisko Ezeiza, nazwane na cześć Ministra Pistariniego (Aeropuerto Internacional Ministro Pistarini). Ponadto wiele atrakcji Buenos Aires jest dogodnie zlokalizowanych w pobliżu stacji metra, w tym Teatro Colón, cmentarz Recoleta i Bosques de Palermo.
Buenos Aires Subte zarządzane jest przez firmę transportową Metrovias i w połączeniu z autobusami stanowi najpowszechniej używany środek transportu publicznego w stolicy Argentyny. Bilet metra w Buenos Aires kosztuje 80 ARS. Bilet ten umożliwia dostęp do linii Premetro, ale nie jest ważny w transporcie naziemnym. Dla dodatkowej wygody i oszczędności podróżni mogą korzystać z Subecard, która jest akceptowana również w autobusach.
Wejścia do podziemi są oznaczone znakami „Subte”, zazwyczaj pasującymi do koloru linii metra. Na niektórych stacjach klatki schodowe prowadzą bezpośrednio na perony bez przejścia pośredniego, a na niektórych stacjach jest tylko jeden peron obsługujący jeden kierunek. Dlatego pasażerowie powinni zachować ostrożność, aby uniknąć niepotrzebnych opłat. Należy również pamiętać, że Buenos Aires Subte działa po lewej stronie.
Wnętrza stacji metra w Buenos Aires są bardzo zróżnicowane, od skromnych i mniej utrzymanych stacji po te oznaczone jako zabytki kultury. Te ostatnie zdobi ponad czterysta dzieł artystycznych, w tym rzeźby, freski i mozaiki. Kolejną atrakcją jest różnorodność pociągów w systemie Buenos Aires Subte. Wśród nich znajdują się jedne z najstarszych na świecie powozów, których początki sięgają lat trzydziestych XX wieku. Do 2013 roku pociągi metra w Buenos Aires na linii A wyróżniały się jako najstarsze działające od momentu powstania metra.
Pasażerowie podróżujący Buenos Aires Subte mogą korzystać z obszernego oznakowania i bezpłatnego Wi-Fi. Dodatkowo metro oferuje dedykowany kanał telewizyjny z programami rozrywkowymi i informacyjnymi.

Linie

Metro w Buenos Aires, lokalnie znane jako „Subte”, składa się z sześciu linii, każda z własną literą i oznaczeniem koloru: linia A (niebieska), linia B (czerwona), linia C (niebieska), linia D (zielona), Linia E (fioletowa) i Linia H (żółta). Dodatkowo w skład metra wchodzi linia Premetro, często nazywana lekkim metrem lub nowoczesnym tramwajem. Metro w Buenos Aires obejmuje ogółem 102 stacje obsługujące pasażerów i obejmuje znaczną sieć o długości 61,3 km. Godziny pracy Subte zazwyczaj trwają od 5:00 rano do 11:00 w nocy.

Opłata

Opłata za przejazd metrem w Buenos Aires wynosi 80,00 ARS i bilet ten jest ważny również na linii Premetro. Alternatywnie pasażerowie mogą zapłacić za przejazdy metrem i autobusem za pomocą Subekarty. Struktura cen metra w Buenos Aires przy użyciu Subecard jest następująca: Pierwsze 20 przejazdów – 80,00 ARS, przejazdy od 21 do 30 – 64,00 ARS, przejazdy od 31 do 40 – 56,00 ARS, przejazdy przekraczające 41 – 48,00 ARS. Za przejazd wyłącznie linią Premetro z Subekartą koszt wynosi 28,00 ARS.

Bilet

Pasażerowie mogą wygodnie zakupić bilety i doładować karty w kasach biletowych oraz w dedykowanych automatach zlokalizowanych na stacjach metra w Buenos Aires, z możliwością płatności gotówką. Aby dostać się do stacji metra w Buenos Aires, pasażerowie korzystają z kołowrotów. Wchodząc na stację wystarczy włożyć bilet do przeznaczonej do tego szczeliny lub przyłożyć kartę do czytnika. Warto zauważyć, że przy wyjściu ze stacji nie jest wymagana karta ani bilet.