Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Bostonské metro je jedním z nejstarších podchodů ve Spojených státech a na světě, bylo otevřeno v roce 1897. Bostonské metro je šestým nejdelším a čtvrtým nejvytíženějším metrem ve Spojených státech. První linka bostonského metra se skládala pouze ze tří stanic v centru Bostonu a stala se první podzemní linkou metra ve Spojených státech. Za více než sto let existence se bostonské metro rozrostlo na pět linek, položených v podzemí i na povrchu, z toho tři linky klasického metra, jedna linka lehké železnice a jedna linka metrobusu.
Bostonské metro je velmi oblíbenou, ziskovou a pohodlnou formou veřejné dopravy v hlavním městě Massachusetts, jejíž služby denně využívá více než tři sta tisíc cestujících. Linky bostonského metra těsně křižují centrum města a spojují jej s odlehlými oblastmi a hlavními předměstími, včetně Brooklynu, Cambridge, Newtonu, Somerville. Metrem se dostanete na severní a jižní nádraží v Bostonu (North Station a South Station) a také na letiště Logan (mezinárodní letiště General Edward Lawrence Logan). Mnoho atrakcí Bostonu se nachází v blízkosti stanic metra, včetně: Faneuil Hall, New England Aquarium, The Museum of Fine Arts, Boston Common, baseballový stadion Fenway Park.
Bostonské metro provozuje MBTA a spolu s městskými autobusy tvoří páteř dopravního systému v prvním americkém studentském městě. Cena jízdenky na metro v Bostonu je 2,40 USD. Vyrábí se ve formě opakovaně použitelného papírového CharlieTicket a platí dvě hodiny v metru a místních autobusech. Chcete-li ušetřit peníze, můžete si zakoupit jízdenku na den, týden nebo měsíc. Průchod do stanice je realizován přes turnikety. Jízdenky je nutné uschovat do konce cesty – na linkách pracují kontroloři.
Stanice Bostonského metra jsou označeny značkami s logem T v kruhu nebo názvem stanice na pozadí, které odpovídá barvě linky. Většina stanic bostonského metra je i přes značné stáří metra vybavena eskalátory a také výtahy pro osoby se zdravotním postižením. Interiér stanice bostonského metra není barevný – vše je jednoduché a výstižné. Mnohé z nich jsou značně zchátralé a vyžadují opravu. Zachraňuje spolehlivost a kvalitu stavebních konstrukcí minulých let. Díky promyšlené navigaci, ale i vlakům, stěnám, stropům a nápisům natřeným v barvě linky metra není možné se v bostonském metru ztratit.
Nádraží pobřežního typu bostonského metra. Mnoho z nich se silným ohybem nebo sklonem. Některé stanice obsluhují více směrů, takže je třeba si před nástupem pečlivě prohlédnout trasu a konečnou stanici vlaku. Vlaky bostonského metra jsou docela staré, s oddělenými vozy. Většina z nich je poháněna pantografem, zbytek třetí trolejí. Dveře do vlaků bostonského metra se otevírají automaticky.

Řádky

Metro v Bostonu se skládá ze 133 stanic na pěti propletených linkách. Ve městě jsou tři tradiční linky metra, vysokorychlostní tramvaj a metrobus. Každá řada má svůj vlastní název a barevný kód: Green Line (zelená), Orange Line (oranžová), Blue Line (modrá), Red Line (červená) a Silver Line (stříbrná). Zelená linie a stříbrná linie mají 8 cest (4 na každé lince): GL B, GL C, GL D a GL E a také SL 1, SL 2, SL 4 a SL 5. Červená linie je rozdělena na dvě trasy na severu Bostonu. Celková délka systému metra je 126 km (cca 80 mil). Metro funguje od 5:00 do 1:00 v pracovní dny a v sobotu. Funguje od 6:00 do 1:00 v neděli ao svátcích. Vlaky odjíždějí každé 3–15 minut.

Jízdné

Cena bostonského metra je stanovena na 2,40 USD. Toto jízdné lze pohodlně zaplatit pomocí CharlieTicket, opakovaně použitelné papírové karty, nebo CharlieCard, čipové karty. Po aktivaci zůstává jízdenka platná po dobu 2 hodin, takže ji můžete použít jak v metru, tak v místních autobusech. Při používání služeb Local Bus, Express Bus, Silver Line a/nebo Subway můžete v tomto časovém rámci převést až dvakrát, přičemž platíte pouze za službu s nejvyšší cenou. Pokud například používáte metro, místní autobusovou trasu a jinou místní autobusovou trasu, budete platit pouze jízdné za metro.
Bostonské metro navíc nabízí pohodlné možnosti pro bezproblémové cestování. Můžete si vybrat z 1denní permanentky za 11 USD, 1týdenního za 22,50 USD nebo 1měsíčního za 90,00 USD. Tyto průkazy jsou dodávány s neomezeným počtem přestupů a jsou platné pro použití v metru, místním autobuse a službách Silver Line.

Prodej vstupenek

CharlieTickets a chytré CharlieCards lze zakoupit a dobít u pokladen a TVM, které se nacházejí na stanicích. Přijímají hotovost a kreditní karty. CharlieCard lze dobíjet online. Pokud na nádraží nenajdete TVM nebo si nestihnete koupit jízdenku, můžete zaplatit jízdné v hotovosti. Budete však muset zaplatit provizi ve výši 3 USD, pokud byl na místě odjezdu TVM. Do stanice můžete vstoupit přes faregate. Uschovejte si jízdenku po celou dobu jízdy, protože ji můžete mít ověřenou inspektory jízdenek.