Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Boston Metrosu, 1897'de açılan, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ve dünyadaki en eski metrolardan biridir. Boston metrosu, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki altıncı en uzun ve dördüncü en yoğun metrodur. Boston metrosunun ilk hattı Boston şehir merkezinde yalnızca üç istasyondan oluşuyordu ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ilk yer altı metro hattı oldu. Yüz yılı aşkın bir süredir Boston metrosu, üçü klasik metro hattı, biri hafif raylı sistem hattı ve biri metrobüs hattı olmak üzere hem yer altında hem de yer üstünde döşenen beş hatta ulaştı.
Boston Metrosu, hizmetleri günde üç yüz binden fazla yolcu tarafından kullanılan, Massachusetts'in başkentinde çok popüler, karlı ve kullanışlı bir toplu taşıma şeklidir. Boston metro hatları şehir merkezini sıkı bir şekilde geçerek şehir merkezini Brooklyn, Cambridge, Newton, Somerville gibi uzak bölgelere ve büyük banliyölere bağlıyor. Metroyla Boston'un Kuzey ve Güney İstasyonuna (Kuzey İstasyonu ve Güney İstasyonu) ve Logan Havaalanına (General Edward Lawrence Logan Uluslararası Havaalanı) ulaşabilirsiniz. Boston'daki pek çok ilgi çekici yer metro istasyonlarının yakınında bulunmaktadır: Faneuil Hall, New England Akvaryumu, Güzel Sanatlar Müzesi, Boston Common, Fenway Park beyzbol stadyumu.
Boston Metrosu MBTA tarafından işletilmektedir ve şehrin otobüsleriyle birlikte ABD'nin önde gelen öğrenci şehrinde ulaşım sisteminin omurgasını oluşturmaktadır. Boston metrosunun bilet fiyatı 2,40 USD'dir. Yeniden kullanılabilen CharlieTicket kağıdı şeklinde yapılmış olup metro ve yerel otobüslerde iki saat geçerlidir. Paradan tasarruf etmek için günlük, haftalık veya aylık bir bilet satın alabilirsiniz. İstasyona geçiş turnikeler üzerinden yapılmaktadır. Biletler seyahatin sonuna kadar saklanmalıdır - kontrolörler hatlarda çalışır.
Boston metro istasyonları, daire içinde T logosu bulunan işaretlerle veya hattın rengiyle eşleşen bir arka plan üzerinde istasyonun adı ile tanımlanır. Boston metro istasyonlarının çoğu, metronun oldukça eski olmasına rağmen, engelli insanlar için asansörlerin yanı sıra yürüyen merdivenlerle de donatılmıştır. Boston metro istasyonunun içi renkli değil - her şey basit ve özlü. Birçoğu oldukça harap durumda ve onarım gerektiriyor. Geçmiş yılların bina yapılarının güvenilirliğini ve kalitesini kurtarır. Düşünceli navigasyonun yanı sıra trenler, duvarlar, tavanlar ve metro hattının rengine boyanmış tabelalar sayesinde Boston metrosunda kaybolmak imkansız.
Boston metro kıyı tipinin istasyon platformları. Birçoğunun güçlü bir virajı veya eğimi var. Bazı istasyonlar birkaç yöne hizmet veriyor, bu nedenle binmeden önce trenin güzergahına ve son istasyonuna dikkatlice bakmanız gerekiyor. Boston metro trenleri oldukça eskidir ve ayrı vagonlara sahiptir. Çoğu bir pantografla, geri kalanı ise üçüncü bir kontak rayı ile çalıştırılıyor. Boston metro trenlerinin kapıları otomatik olarak açılıyor.

Hatlar

Boston'daki metro, iç içe geçmiş beş hatta bulunan 133 istasyondan oluşur. Şehirde üç geleneksel metro hattı, bir hızlı tramvay ve bir metrobüs bulunuyor. Her çizginin kendi adı ve renk kodu vardır: Yeşil Çizgi (yeşil), Turuncu Çizgi (turuncu), Mavi Çizgi (mavi), Kırmızı Çizgi (kırmızı) ve Gümüş Çizgi (gümüş). Yeşil Hat ve Gümüş Hat, 8 rotaya (her hatta 4) sahiptir: GL B, GL C, GL D ve GL E ile SL 1, SL 2, SL 4 ve SL 5. Kırmızı Hat ikiye ayrılmıştır. Boston'un kuzeyindeki rotalar. Metro sisteminin toplam uzunluğu 126 km'dir (yaklaşık 80 mil). Metro, iş günlerinde ve cumartesi günleri sabah 5'ten sabah 1'e kadar çalışır. Pazar ve tatil günlerinde 06:00 - 01:00 saatleri arasında çalışır. Trenler her 3-15 dakikada bir hareket eder.

Fiyat

Boston metro ücreti 2,40 dolar olarak belirlendi. Bu ücret, yeniden kullanılabilir bir kağıt kart olan CharlieTicket veya bir akıllı kart olan CharlieCard kullanılarak rahatlıkla ödenebilir. Biletiniz etkinleştirildikten sonra 2 saat geçerli kalır ve hem metro hem de yerel otobüslerde kullanmanıza olanak tanır. Yerel Otobüs, Ekspres Otobüs, Gümüş Hat ve/veya Metro hizmetlerini kullanırken, bu süre içinde yalnızca en yüksek fiyatlı hizmet için ödeme yaparak en fazla iki kez aktarma yapabilirsiniz. Örneğin, metro, bir şehir içi otobüs güzergahı ve başka bir şehir içi otobüs güzergahını kullanırsanız, sadece metro ücretini ödersiniz.
Ek olarak, Boston metrosu sorunsuz seyahat için uygun geçiş seçenekleri sunar. 11 ABD doları olan 1 günlük geçiş, 22,50 ABD doları olan 1 haftalık geçiş veya 90,00 ABD doları olan 1 aylık geçiş arasından seçim yapabilirsiniz. Bu geçişler sınırsız transferle gelir ve metro, yerel otobüs ve Silver Line hizmetlerinde kullanım için geçerlidir.

Ödeme

CharlieTickets ve akıllı CharlieCard'lar istasyonlarda bulunan bilet gişelerinden ve TVM'lerden satın alınabilir ve şarj edilebilir. Nakit ve kredi kartlarını kabul ederler. CharlieCard çevrimiçi olarak şarj edilebilir. İstasyonda TVM bulamazsanız veya bilet alacak vaktiniz yoksa ücreti nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ancak kalkış noktasında bir TVM varsa 3 USD komisyon ödemeniz gerekir. İstasyona ücret kapısından girebilirsiniz. Bilet denetçileri tarafından onaylattırabileceğiniz için bileti yolculuk boyunca saklayın.