Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informacje

Metro w Bostonie to jedno z najstarszych metra w Stanach Zjednoczonych i na świecie, otwarte w 1897 roku. Metro w Bostonie jest szóstym pod względem długości i czwartym pod względem ruchu metrem w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza linia metra w Bostonie składała się tylko z trzech stacji w centrum Bostonu i stała się pierwszą podziemną linią metra w Stanach Zjednoczonych. W ciągu ponad stu lat istnienia bostońskie metro rozrosło się do pięciu linii, układanych zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni, z czego trzy to linie klasycznego metra, jedna linia lekkiej kolei i jedna linia metrobusu.
Metro Bostońskie to bardzo popularna, dochodowa i wygodna forma transportu publicznego w stolicy Massachusetts, z której usług korzysta dziennie ponad trzysta tysięcy pasażerów. Linie bostońskiego metra ściśle przecinają centrum miasta, łącząc je z obszarami peryferyjnymi i głównymi przedmieściami, w tym Brooklynem, Cambridge, Newton, Somerville. Metrem można dojechać na stację północną i południową Bostonu (stacja północna i stacja południowa), a także na lotnisko Logan (międzynarodowe lotnisko im. generała Edwarda Lawrence'a Logana). W pobliżu stacji metra znajduje się wiele atrakcji Bostonu, m.in.: Faneuil Hall, New England Aquarium, Muzeum Sztuk Pięknych, Boston Common, stadion baseballowy Fenway Park.
Metro w Bostonie jest obsługiwane przez MBTA i wraz z autobusami miejskimi stanowi szkielet systemu transportu w najważniejszym mieście studenckim w USA. Cena biletu na bostońskie metro wynosi 2,40 USD. Jest wykonany w formie papierowego CharlieTicket wielokrotnego użytku i jest ważny przez dwie godziny w metrze i autobusach lokalnych. Aby zaoszczędzić pieniądze, możesz kupić bilet na dzień, tydzień lub miesiąc. Przejście na stację odbywa się poprzez bramki obrotowe. Bilety należy zachować do końca przejazdu – na liniach pracują kontrolerzy.
Stacje metra w Bostonie można rozpoznać po znakach z logo T w okręgu lub po nazwie stacji na tle odpowiadającym kolorowi linii. Większość bostońskich stacji metra, pomimo znacznego wieku metra, wyposażona jest w schody ruchome, a także windy dla osób niepełnosprawnych. Wnętrze stacji metra w Bostonie nie jest kolorowe – wszystko jest proste i zwięzłe. Wiele z nich jest już mocno zniszczonych i wymaga remontu. Ratuje niezawodność i jakość konstrukcji budowlanych z poprzednich lat. Dzięki przemyślanej nawigacji, a także pociągom, ścianom, sufitom i znakom pomalowanym na kolor linii metra, w bostońskim metrze nie sposób się zgubić.
Perony stacji typu przybrzeżnego metra w Bostonie. Wiele z nich ma silny zakręt lub nachylenie. Niektóre stacje obsługują kilka kierunków, dlatego przed wejściem do pociągu należy dokładnie przyjrzeć się trasie i stacji końcowej pociągu. Pociągi metra w Bostonie są dość stare i mają oddzielne wagony. Większość z nich napędzana jest za pomocą pantografu, pozostałe za pomocą trzeciej szyny jezdnej. Drzwi bostońskiego metra otwierają się automatycznie.

Linie

Metro w Bostonie składa się ze 133 stacji znajdujących się na pięciu przeplatających się liniach. W mieście działają trzy tradycyjne linie metra, szybki tramwaj i metrobus. Każda linia ma swoją nazwę i kod kolorystyczny: Linia zielona (zielona), Linia pomarańczowa (pomarańczowa), Linia niebieska (niebieska), Linia czerwona (czerwona) i Linia srebrna (srebrna). Linia Zielona i Linia Srebrna obejmują 8 tras (po 4 na każdej linii): GL B, GL C, GL D i GL E oraz SL 1, SL 2, SL 4 i SL 5. Linia Czerwona jest podzielona na dwie trasy na północ od Bostonu. Całkowita długość systemu metra wynosi 126 km (ok. 80 mil). Metro kursuje od 5:00 do 1:00 w dni robocze oraz w soboty. Kursuje od 6:00 do 1:00 w niedziele i święta. Pociągi odjeżdżają co 3–15 minut.

Opłata

Opłata za przejazd metrem w Bostonie wynosi 2,40 USD. Tę taryfę można wygodnie zapłacić za pomocą CharlieTicket, papierowej karty wielokrotnego użytku lub CharlieCard, karty inteligentnej. Po aktywacji bilet zachowuje ważność przez 2 godziny, co pozwala na korzystanie z niego zarówno w metrze, jak i lokalnych autobusach. Korzystając z usług autobusu lokalnego, autobusu ekspresowego, srebrnej linii i/lub metra, możesz przesiadać się maksymalnie dwa razy w tym przedziale czasowym, płacąc tylko za usługę o najwyższej cenie. Na przykład, jeśli korzystasz z metra, lokalnej linii autobusowej i innej lokalnej linii autobusowej, zapłacisz tylko za przejazd metrem.
Ponadto metro w Bostonie oferuje wygodne opcje karnetów umożliwiające bezproblemową podróż. Możesz wybrać karnet 1-dniowy w cenie 11 USD, karnet tygodniowy za 22,50 USD lub karnet miesięczny za 90,00 USD. Karnety te obejmują nieograniczone transfery i są ważne do użytku w metrze, lokalnych autobusach i usługach Silver Line.

Bilet

CharlieTickets i smart CharlieCards można kupić i doładować w kasach biletowych i TVM, które znajdują się na stacjach. Akceptują gotówkę i karty kredytowe. Kartę CharlieCard można doładować on-line. Jeśli nie możesz znaleźć TVM na stacji lub nie masz czasu na zakup biletu, możesz zapłacić za przejazd gotówką. Będziesz jednak musiał zapłacić prowizję w wysokości 3 USD, jeśli w punkcie odlotu był TVM. Na stację można wejść przez furtkę. Zachowaj bilet przez cały czas jazdy, ponieważ możesz go zweryfikować przez kontrolerów biletów.