Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Berlínské metro (U-Bahn Berlin) je jedním z nejstarších metra v Evropě a nejstarším metrem v Německu, bylo otevřeno v roce 1902. První linka berlínského metra byla položena nad zemí na litinových nadjezdech a spojovala Postdamer Platz s východním břehu řeky Sprévy přes most Oberbaumbrücke. Na jeho návrhu se aktivně podílel legendární německý inženýr a vynálezce Werner von Siemens, zakladatel stejnojmenné společnosti.
Dnes je berlínské metro sítí devíti linek metra, které denně obslouží jeden a půl milionu cestujících. Stanice berlínského metra zaplňují město velmi hustě od centra až po samotné periferie, což umožňuje nastoupit do metra téměř kdekoli v Berlíně, ať už je to zámek Charlottenburg (Schloss Charlottenburg) nebo Braniborská brána (Brandenburger Tor). Na letiště Schönefeld (Flughafen Berlin-Schönefeld) se dostanete s přestupem na příměstský vlak a na letiště Tegel (Flughafen Berlin-Tegel) s přestupem autobusem ze stanice metra Kurt-Schumacher-Platz. Do budoucna se počítá s otevřením nových úseků metra především v západní části města.
Berlínské metro provozuje dopravní společnost BVG, která kromě metra zahrnuje autobusy, tramvaje a lodě. Spolu s linkami příměstských vlaků (S-Bahn Berlin) tvoří páteř veřejné dopravy v německé metropoli. Berlínská dopravní síť je rozdělena do tří tarifních zón: centrum města (A), předměstí (B) a předměstí (C). Berlínské metro se nachází v zónách A a B. Jízdné za berlínské metro je 3,20 EUR. Jízdenka platí dvě hodiny ve všech druzích MHD.
V berlínském metru nejsou žádné turnikety. Zakoupené jízdenky je nutné ověřit a uschovat až do konce zájezdu, protože. inspektoři je často kontrolují. Pokuta za cestování bez jízdenek veřejnou dopravou v Berlíně je 60 EUR. Uvnitř jsou stanice zařízeny převážně v tmavých barvách a spíše asketicky – všechny detaily interiéru nutně plní nějakou funkci. Díky tomu je berlínské metro pro cestující mimořádně pohodlné, i když nepříliš atraktivní. Také v berlínském metru funguje telefonní spojení všude.
Nástupiště často obsluhují několik směrů, takže při nastupování byste se měli pečlivě dívat, kudy vlak jede. Dveře do vozů se otevírají pomocí tlačítka umístěného na obou stranách každých dveří.

Řádky

Berlínské metro má 175 stanic na devíti linkách. Řádky mají vlastní barevná a písmenná označení: U1 (zelená), U2 (červená), U3 (tyrkysová), U4 (žlutá), U5 (hnědá), U6 (fialová), U7 (baby modrá), U8 (modrá) a U9 (oranžová). Celková délka tratí je 155 km. Provozní doba: 4 od 4:00 do 1:00 ve všední dny. O víkendu navíc metro jezdí celou noc. Linky jsou úzce provázány s ostatními druhy veřejné dopravy, což umožňuje přestup na mnoha stanicích.

Jízdné

Metro je rozděleno do zón, které ovlivňují náklady na cestování. Jednorázová jízdenka v AB zóně (centrum a okolí) stojí 3,20 EUR, v BC zóně (okolí a předměstí) – 3,80 EUR, celá ABC zóna – 4,00 EUR. Jízdenka platí dvě hodiny ve všech druzích veřejné dopravy. Navíc jsou zde jízdenky na tři zastávky za 2,20 EUR, na jeden den – 9,50 EUR, na 7 dní – 39,00 EUR. K dispozici je také jednodenní skupinová vstupenka pro pět osob za 29,00 EUR. Děti do 6 let mohou využívat berlínské metro zdarma. Děti od 6 do 14 let mají speciální slevy.

Prodej vstupenek

Jízdenky jsou k dostání v terminálech na stanicích metra a na palubách tramvají a autobusů. Platit můžete buď kartou, nebo hotově. Získaná jízdenka by měla být ověřena v automatu umístěném vedle terminálu na jízdenky. Jízdenka je ověřena razítkem s uvedením data, času a stanice ověření. V Berlíně nejsou žádné turnikety metra a kontrolu jízdenek provádějí kontroloři.