Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Berlin Metrosu (U-Bahn Berlin), Avrupa'nın en eski metrolarından ve Almanya'nın en eski metrolarından biridir ve 1902'de açılmıştır. Oberbaumbrücke köprüsü üzerinden Spree Nehri'nin doğu kıyısı. Aynı adlı şirketin kurucusu olan efsanevi Alman mühendis ve mucit Werner von Siemens, tasarımında aktif rol aldı.
Bugün, Berlin metrosu, günde bir buçuk milyon yolcuya hizmet veren dokuz metro hattından oluşan bir ağdır. Berlin metro istasyonları, şehri merkezden dış mahallelere kadar çok yoğun bir şekilde dolduruyor, bu da ister Charlottenburg Kalesi (Schloss Charlottenburg) ister Brandenburg Kapısı (Brandenburger Tor) olsun, Berlin'in hemen hemen her yerine metroya binmenizi sağlıyor. Schönefeld Havalimanı'na (Flughafen Berlin-Schönefeld) banliyö treniyle, Tegel Havalimanı'na (Flughafen Berlin-Tegel) ise Kurt-Schumacher-Platz metro istasyonundan otobüsle ulaşım sağlanabilir. Gelecekte, özellikle şehrin batı kesiminde yeni metro bölümlerinin açılması planlanıyor.
Berlin metrosu, metroya ek olarak otobüsler, tramvaylar ve tekneler içeren nakliye şirketi BVG tarafından işletilmektedir. Banliyö tren hatları (S-Bahn Berlin) ile birlikte, Alman başkentinde toplu taşımanın bel kemiğini oluştururlar. Berlin'in ulaşım ağı üç ücret bölgesine ayrılmıştır: şehir merkezi (A), varoşlar (B) ve banliyöler (C). Berlin Metrosu, A ve B bölgelerinde yer almaktadır. Berlin Metrosu için ücret 3,20 EUR'dur. Bilet, tüm toplu taşıma türlerinde iki saat geçerlidir.
Berlin metrosunda turnike yok. Satın alınan biletlerin onaylanması ve seyahatin sonuna kadar saklanması gerekir, çünkü. müfettişler genellikle onları kontrol eder. Berlin'de toplu taşıma araçlarında biletsiz seyahat etmenin cezası 60 EUR'dur. İçeride, istasyonlar esas olarak koyu renklerde dekore edilmiştir ve oldukça münzevi bir şekilde dekore edilmiştir - tüm iç detaylar mutlaka bir işlevi yerine getirir. Bu, Berlin metrosunu çok çekici olmasa da yolcular için son derece uygun hale getiriyor. Ayrıca Berlin'de yeraltı telefon bağlantısı her yerde çalışıyor.
İstasyon platformları genellikle birkaç yöne hizmet eder, bu nedenle uçağa binerken trenin nereye gittiğine dikkatlice bakmalısınız. Arabaların kapıları, her kapının iki yanında bulunan bir düğme yardımıyla açılır.

Hatlar

Berlin metrosu, 9 hatta bulunan 175 istasyondan ibarettir. Hatların, sayısal ve renk işaretleri var: U1 (yeşil), U2 (kırmızı), U3 (firuze), U4 (sarı), U5 (kahverengi), U6 (mor), U7 (mavi), U8 (lacivert), U9 (turuncu). Hatların toplam uzunluğy 155 kilometredir. Berlin metrosu adi günlerde 4:00’ten 1:00’e kadar tatil günlerde ise gece gündüz çalışır. Metro hatları, diğer toplu taşıtların hatlarıyla iç içe geçip birçok istasyonlarından aktarılabilir.

Fiyat

Metro, bilet ücretinin bağlı olduğu alanlara ayırılır. Merkezi ve yakınındaki semtleri kapsayan AB alanındaki tek yolculuk biletinin fiyatı €3,20, yakındaki semtleri ve kenarları kapsan BC alanında €3,80, bütün ABC alanlarda €4,00’dur. Bilet, bütün kamu taşıtlarda iki saat içinde geçerlidir. Ayrıca üç istasyon için €2,20, bir günlük €9,50 ve yedi günlük €39,00 ücretli biletler var. Bundan başka bir günlük beş kişilik grubu €29,00 ücretli bilet var. 6 yaşından küçük çocuklar Berlin Metrosu'nu ücretsiz kullanabilir. 6 ila 14 yaş arası çocuklara özel indirimli fiyatlar sunulmaktadır.

Ödeme

Biletler, metro istasyonlarında, tranvaylar ve otobüsler içinde bulunan terminallerden satın alınabilir. Hem banka kartıyla hem nakit parayla ödenebilir. Alınmış bilet, satış terminalin yanında bulunan otomatta mutlaka zımbalanmalıdır. Bilette geçerlenmesi tarihi, vakti ve istasyonu içeren bir mühür koyulur. Berlin metrosunda turnikeler olmayıp bilet denetimi kontrolcular tarafından yapılır.