Copyright © 2023 Discover Ukraine LLC.

Hatlar

Berlin metrosu, 9 hatta bulunan 174 istasyondan ibarettir. Hatların, sayısal ve renk işaretleri var: U1 (yeşil), U2 (kırmızı), U3 (firuze), U4 (sarı), U5 (kahverengi), U6 (mor), U7 (mavi), U8 (lacivert), U9 (turuncu). Hatların toplam uzunluğy 151.7 kilometredir. Berlin metrosu adi günlerde 4:00’ten 1:00’e kadar tatil günlerde ise gece gündüz çalışır. Metro hatları, diğer toplu taşıtların hatlarıyla iç içe geçip birçok istasyonlarından aktarılabilir.

Fiyat

Metro, bilet ücretinin bağlı olduğu alanlara ayırılır. Merkezi ve yakınındaki semtleri kapsayan AB alanındaki tek yolculuk biletinin fiyatı €3,00, yakındaki semtleri ve kenarları kapsan BC alanında €3,50, bütün ABC alanlarda €3,80’dur. Bilet, bütün kamu taşıtlarda iki saat içinde geçerlidir. Ayrıca üç istasyon için €2,00, bir günlük €8,80 ve yedi günlük €36,00 ücretli biletler var. Bundan başka bir günlük beş kişilik grubu €25,50 ücretli bilet var.

Ödeme

Biletler, metro istasyonlarında, tranvaylar ve otobüsler içinde bulunan terminallerden satın alınabilir. Hem banka kartıyla hem nakit parayla ödenebilir. Alınmış bilet, satış terminalin yanında bulunan otomatta mutlaka zımbalanmalıdır. Bilette geçerlenmesi tarihi, vakti ve istasyonu içeren bir mühür koyulur. Berlin metrosunda turnikeler olmayıp bilet denetimi kontrolcular tarafından yapılır.