Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informacje

Metro w Berlinie (U-Bahn Berlin) jest jednym z najstarszych metra w Europie i najstarszym w Niemczech, zostało otwarte w 1902 roku. Pierwsza linia metra w Berlinie została ułożona nad ziemią na żeliwnych wiaduktach i łączyła Postdamer Platz z wschodni brzeg Szprewy przez most Oberbaumbrücke. W jego projektowaniu brał czynny udział legendarny niemiecki inżynier i wynalazca Werner von Siemens, założyciel firmy o tej samej nazwie.
Dziś berlińskie metro to sieć dziewięciu linii metra, obsługujących dziennie półtora miliona pasażerów. Stacje berlińskiego metra wypełniają miasto bardzo gęsto od centrum aż po same obrzeża, co pozwala wsiąść do metra niemal w każdym miejscu w Berlinie, czy to do zamku Charlottenburg (Schloss Charlottenburg), czy Bramy Brandenburskiej (Brandenburger Tor). Na lotnisko Schönefeld (Flughafen Berlin-Schönefeld) można dojechać kolejką podmiejską, a na lotnisko Tegel (Flughafen Berlin-Tegel) autobusem ze stacji metra Kurt-Schumacher-Platz. W przyszłości planowane jest uruchomienie nowych odcinków metra, głównie w zachodniej części miasta.
Metro w Berlinie jest obsługiwane przez firmę transportową BVG, która oprócz metra obejmuje autobusy, tramwaje i statki. Wraz z liniami kolei podmiejskiej (S-Bahn Berlin) tworzą one trzon transportu publicznego w stolicy Niemiec. Sieć transportowa Berlina jest podzielona na trzy strefy taryfowe: centrum miasta (A), przedmieścia (B) i przedmieścia (C). Metro w Berlinie znajduje się w strefach A i B. Opłata za przejazd metrem w Berlinie wynosi 3,20 EUR. Bilet jest ważny przez dwie godziny we wszystkich środkach transportu publicznego.
W berlińskim metrze nie ma bramek obrotowych. Zakupione bilety należy skasować i zachować do końca podróży, gdyż. inspektorzy często je kontrolują. Mandat za przejazd bez biletu komunikacją miejską w Berlinie wynosi 60 EUR. Wewnątrz stacje urządzone są głównie w ciemnych barwach i raczej ascetycznie – wszystkie detale wnętrza z konieczności pełnią jakąś funkcję. To sprawia, że berlińskie metro jest niezwykle wygodne dla pasażerów, choć mało atrakcyjne. Również w berlińskim metrze połączenie telefoniczne działa wszędzie.
Perony na stacjach obsługują często kilka kierunków, dlatego wchodząc na pokład należy uważnie patrzeć, dokąd jedzie pociąg. Drzwi do wagonów otwierane są za pomocą przycisku umieszczonego po obu stronach każdych drzwi.

Linie

Berlińskie metro liczy 175 stacji, rozmieszczonych na dziewięciu liniach. Linie mają własne oznaczenia kolorystyczne i literowe: U1 (zielony), U2 (czerwony), U3 (turkusowy), U4 (żółty), U5 (brązowy), U6 (fioletowy), U7 (baby blue), U8 (niebieski) i U9 (pomarańczowy). Łączna długość linii wynosi 155 km. Godziny pracy: 4od 4:00 do 1:00 w dni powszednie. Ponadto metro kursuje całą noc w weekendy. Linie są ściśle powiązane z innymi rodzajami transportu publicznego, co umożliwia dokonanie przesiadki na wielu stacjach.

Opłata

Metro podzielone jest na strefy, co wpływa na koszt przejazdu. Jednorazowy bilet w strefie AB (centrum i okolice) kosztuje 3,20 EUR, w strefie BC (okolice i przedmieścia) – 3,80 EUR, w całej strefie ABC – 4,00 EUR. Bilet jest ważny przez dwie godziny we wszystkich środkach transportu publicznego. Ponadto bilety na trzy przystanki kosztują 2,20 EUR, na jeden dzień – 9,50 EUR, na 7 dni – 39,00 EUR. Dostępny jest również jednodniowy bilet grupowy dla pięciu osób w cenie 29,00 EUR. Dzieci do lat 6 mogą bezpłatnie korzystać z berlińskiego metra. Dzieciom w wieku od 6 do 14 lat przysługują specjalne zniżki.

Bilet

Bilety dostępne są w terminalach, na stacjach metra oraz w tramwajach i autobusach. Możesz zapłacić kartą lub gotówką. Zakupiony bilet należy skasować w automacie znajdującym się przy kasie biletowej. Bilet kasowany jest stemplem, na którym widnieje data, godzina oraz stacja kasowania. W Berlinie nie ma bramek w metrze, a kontrolę biletów przeprowadzają kontrolerzy.