Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Bukurešťské metro je relativně mladé metro v Evropě, otevřené v roce 1979 s cílem zlepšit dopravní systém rumunského hlavního města. Plány na stavbu bukurešťského metra se objevily na konci 30. let 20. století, ale zasáhla druhá světová válka. Teprve o čtyřicet let později, po stabilizaci politické a ekonomické situace, byl otevřen první úsek metra. Linka byla položena podél řeky Dambovita a spojovala centrum Bukurešti s jezerem Moria.
Dnes tvoří bukurešťské metro pět linek, z nichž většina vede pod zemí a pokrývají velkou část města. Metro je nejrychlejší a nejpohodlnější forma veřejné dopravy, v blízkosti které jsou hlavní atrakce Bukurešti: Palác parlamentu (Palatul Parlamentului), Národní historické muzeum Rumunska (Muzeul Național de Istorie a României), Botanická zahrada (Grădina Botanică din Bucureşti), palác Cotroceni ( Palatul Cotroceni). Můžete také jet metrem na hlavní severní nádraží (Gara de Nord) a odtud autobusem nebo vlakem na mezinárodní letiště Bukurešť Henri Coandă (Aeroportul Internaţional Henri Coandă).
Bukurešťské metro provozuje dopravní společnost Metrorex. Autobusy, tramvaje a trolejbusy jsou majetkem RATB, takže jízdenka na metro neplatí v pozemní hromadné dopravě.
Vstupy do bukurešťského metra jsou označeny diskrétními cedulemi. Většina z nich je vybavena výtahy pro osoby se zdravotním postižením. Vnitřek stanic metra v Bukurešti je trochu ponurý, s velmi jednoduchým a úhledným designem, který klade důraz spíše na pohodlí než na vzhled. Vlaky jezdí jak moderní, tak docela staré. Mezi vozy nejsou žádné přepážky, což umožňuje rovnoměrné rozložení cestujících po celém vlaku. Dveře do vozíku se otevírají automaticky.

Řádky

Bukurešťské metro se skládá z pěti linek označených barvami a čísly: M1 (žlutá), M2 (modrá), M3 (červená), M4 (zelená) a M5 (oranžová). Žlutá linka je kruhová linka: stanice Dristor 1 je určena pro vlaky na tratích M1 a M3 a stanice Dristor 2 je konečnou stanicí linky M1. Pro obsluhu cestujících provozuje bukurešťské metro 63 stanic umístěných na 70 km tratí. Otevírací doba metra v Bukurešti je od 5:00 do 23:00.

Jízdné

Systém metra v Bukurešti využívá magnetické karty jako primární způsob platby za cestování. Tyto karty umožňují přístup k určitému počtu cest nebo neomezenému cestování v definovaném časovém rámci. Ceny letenek jsou následující: 1 cesta - 3 RON, 2 cesty - 6 RON, 10 cest - 25 RON,
24hodinová vstupenka - 8 RON, 72hodinová vstupenka - 20 RON, týdenní vstupenka - 30 RON. Je důležité si uvědomit, že jízdenky na metro platí výhradně pro cestování v rámci systému metra Bukurešť a nevztahují se na ostatní povrchovou veřejnou dopravu v Bukurešti.

Prodej vstupenek

Jízdenky na bukurešťské metro lze pohodlně získat v pokladnách a prodejních automatech umístěných na stanicích bukurešťského metra. Alternativně mohou cestující platit bankovní kartou nebo mobilním telefonem vybaveným bezkontaktními platbami na vyhrazených turniketech s příslušnými symboly. Přístup na nástupiště je zajištěn pomocí turniketů.