Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Bükreş Metrosu, Romanya'nın başkentinin ulaşım sistemini iyileştirmek amacıyla 1979'da açılan, Avrupa'da nispeten genç bir metrodur. Bükreş metrosunun inşasına ilişkin planlar 20. yüzyılın 30'lu yıllarının sonlarında ortaya çıktı, ancak İkinci Dünya Savaşı araya girdi. Sadece kırk yıl sonra, siyasi ve ekonomik durum istikrara kavuştuktan sonra metronun ilk bölümü açıldı. Hat, Bükreş'in merkezini Moria Gölü'ne bağlayan Dambovita Nehri boyunca döşendi.
Bugün Bükreş metrosu, çoğu yer altından geçen ve şehrin büyük bir bölümünü kaplayan beş hattan oluşuyor. Metro, toplu taşımanın en hızlı ve en uygun şeklidir ve Bükreş'in başlıca turistik mekanlarına yakındır: Parlamento Sarayı (Palatul Parlamentului), Romanya Ulusal Tarih Müzesi (Muzeul Național de Istorie a României), Botanik Bahçesi (Grădina Botanică din Bucureşti), Cotroceni Sarayı ( Palatul Cotroceni). Ayrıca metroyu kullanarak ana Kuzey tren istasyonuna (Gara de Nord) gidebilir ve buradan Bükreş Henri Coandă Uluslararası Havaalanı'na (Aeroportul Internaţional Henri Coandă) giden otobüs veya trene binebilirsiniz.
Bükreş Metrosu, ulaşım şirketi Metrorex tarafından işletilmektedir. Otobüs, tramvay ve troleybüslerin mülkiyeti RATB'ye ait olduğundan metro bileti karadan toplu taşımada geçerli değildir.
Bükreş Metrosu'nun girişleri dikkat çekmeyen tabelalarla işaretlenmiştir. Çoğu engelli insanlar için asansörlerle donatılmıştır. Bükreş'in metro istasyonlarının içi biraz kasvetli, görünümden ziyade rahatlığı ön plana çıkaran çok basit ve düzenli bir tasarıma sahip. Trenler hem modern hem de oldukça eskidir. Vagonlar arasında herhangi bir bölme bulunmaması yolcuların tren boyunca eşit şekilde dağılmasını sağlıyor. Arabanın kapıları otomatik olarak açılır.

Hatlar

Bükreş Metrosu, renkler ve numaralarla gösterilen beş hattan oluşur: M1 (sarı), M2 (mavi), M3 (kırmızı), M4 (yeşil) ve M5 (turuncu). Sarı Hat dairesel bir hattır: Dristor 1 istasyonu M1 ve M3 hatları üzerindeki trenler içindir ve Dristor 2 istasyonu M1 hattının son noktasıdır. Yolculara hizmet vermek için Bükreş metrosu, 70 km'lik hat üzerinde yer alan 63 istasyonu işletmektedir. Bükreş metrosunun çalışma saatleri 5:00 ile 23:00 arasındadır.

Fiyat

Bükreş Metro sistemi, birincil seyahat ödeme yöntemi olarak manyetik kartları kullanıyor. Bu kartlar, belirli bir zaman dilimi içerisinde belirli sayıda seyahate veya sınırsız seyahate erişim sağlar. Bilet fiyatları şu şekildedir: 1 gidiş - 3 RON, 2 gidiş - 6 RON, 10 gidiş - 25 RON,
24 saatlik geçiş - 8 RON, 72 saatlik geçiş - 20 RON, Haftalık geçiş - 30 RON. Metro biletlerinin yalnızca Bükreş Metro sistemi içindeki seyahatler için geçerli olduğunu ve Bükreş'teki diğer toplu taşıma araçları için geçerli olmadığını unutmamak önemlidir.

Ödeme

Biletler,Bükreş Metrosu biletleri Bükreş metro istasyonlarında bulunan bilet gişelerinden ve satış makinelerinden rahatlıkla temin edilebilir. Alternatif olarak yolcular, uygun sembolleri taşıyan özel turnikelerde temassız ödeme özellikleriyle donatılmış bir banka kartı veya cep telefonu kullanarak ödeme yapabilirler. Platforma erişim turnikeler kullanılarak sağlanır.