Metro w Bukareszcie to stosunkowo młode metro w Europie, otwarte w 1979 roku w celu usprawnienia systemu transportowego stolicy Rumunii. Plany budowy metra w Bukareszcie pojawiły się pod koniec lat 30. XX wieku, jednak interweniowała II wojna światowa. Dopiero czterdzieści lat później, po ustabilizowaniu się sytuacji politycznej i gospodarczej, otwarto pierwszy odcinek metra. Linię poprowadzono wzdłuż rzeki Dambovita, łącząc centrum Bukaresztu z jeziorem Moria.
Dziś metro w Bukareszcie składa się z pięciu linii, z których większość biegnie pod ziemią i obejmuje dużą część miasta. Metro to najszybszy i najwygodniejszy środek transportu publicznego, w pobliżu którego znajdują się główne atrakcje Bukaresztu: Pałac Parlamentu (Palatul Parlamentului), Narodowe Muzeum Historyczne Rumunii (Muzeul Național de Istorie a României), Ogród Botaniczny (Grădina Botanică din Bucureşti), Pałac Cotroceni (Palatul Cotroceni). Można także dojechać metrem do głównego północnego dworca kolejowego (Gara de Nord), a stamtąd autobusem lub pociągiem do międzynarodowego lotniska Bukareszt Henri Coandă (Aeroportul Internaţional Henri Coandă).
Metro w Bukareszcie obsługiwane jest przez firmę transportową Metrorex. Autobusy, tramwaje i trolejbusy są własnością RATB, dlatego bilet na metro nie obowiązuje w transporcie publicznym naziemnym.
Wejścia do metra w Bukareszcie są oznaczone dyskretnymi znakami. Większość z nich wyposażona jest w windy dla osób niepełnosprawnych. Wnętrza stacji metra w Bukareszcie są nieco ponure, z bardzo prostym i schludnym designem, który podkreśla wygodę, a nie wygląd. Pociągi kursują zarówno nowoczesne, jak i dość stare. Pomiędzy wagonami nie ma przegród, co pozwala na równomierne rozmieszczenie pasażerów w całym pociągu. Drzwi do wagonu otwierają się automatycznie.
Metro w Bukareszcie składa się z pięciu linii oznaczonych kolorami i numerami: M1 (żółta), M2 (niebieska), M3 (czerwona), M4 (zielona) i M5 (pomarańczowa). Linia żółta to linia okrężna: stacja Dristor 1 przeznaczona jest dla pociągów linii M1 i M3, a stacja Dristor 2 to stacja końcowa linii M1. Aby obsługiwać pasażerów, metro w Bukareszcie obsługuje 63 stacje rozmieszczone na 70 km torów. Godziny otwarcia metra w Bukareszcie są od 5:00 do 23:00.
System metra w Bukareszcie wykorzystuje karty magnetyczne jako podstawowy sposób płatności za podróż. Karty te umożliwiają uprawnienie do określonej liczby przejazdów lub nieograniczonego przejazdu w określonym przedziale czasowym. Ceny biletów kształtują się następująco: 1 przejazd – 3 RON, 2 przejazdy – 6 RON, 10 przejazdów – 25 RON,
Karnet 24-godzinny – 8 RON, karnet 72-godzinny – 20 RON, karnet tygodniowy – 30 RON. Należy pamiętać, że bilety na metro są ważne wyłącznie na podróż w systemie metra w Bukareszcie i nie mają zastosowania do innych naziemnych środków transportu publicznego w Bukareszcie.
Bilety na metro w Bukareszcie można łatwo kupić w kasach biletowych i automatach znajdujących się na stacjach metra w Bukareszcie. Alternatywnie podróżni mogą dokonywać płatności za pomocą karty bankowej lub telefonu komórkowego wyposażonego w funkcję płatności zbliżeniowych przy dedykowanych bramkach oznaczonych odpowiednimi symbolami. Dostęp do platformy odbywa się poprzez kołowroty.