Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Budapešťské metro je nejstarší metro v kontinentální Evropě a jedno z nejstarších metra na světě, bylo otevřeno v roce 1896. První linku budapešťského metra postavila pod Andrássyho třídou německá společnost Siemens & Halske. Stala se první elektrifikovanou trasou metra na světě, která spojovala náměstí Vörösmarty a náměstí Hrdinů. Z různých politických a ekonomických důvodů zůstala dlouhou dobu jedinou trasou metra.
Dnes je budapešťské metro sítí čtyř linek, z nichž většina vede pod zemí. Linky 2 a 3 byly otevřeny o více než půl století později v 70. letech a linka 4 nedávno, v roce 2014. Každý den využívá budapešťské metro více než milion cestujících. Budapešťské metro spojuje tři hlavní železniční stanice, procházející hlavními atrakcemi maďarského hlavního města: Opera (Magyar Állami Operaház), Budínský hrad (Budai Vár), Bazilika sv. Štěpána (Szent István-bazilika). Stanice Deák Ferenc tér je největším přestupním uzlem budapešťského metra, kde se sbíhají tři ze čtyř linek.
Budapešťské metro provozuje dopravní společnost BKV a je součástí jednotné sítě veřejné dopravy hlavního města Maďarska. Kromě metra zahrnuje autobusy, trolejbusy a tramvaje. Cena jízdenky na metro v Budapešti je 350 HUF. Platí 60 minut ve všech druzích MHD (30 minut při cestování linkou M1). Jízdenky lze zakoupit v prodejních automatech, ale i v pokladnách a městských kioscích. V budapešťském metru nejsou turnikety, ale je zde mnoho revizorů, kteří kontrolují jízdenky ve vagónech, stejně jako u vstupu a výstupu z metra. Jízdenka musí být ověřená a uschovaná až do konce cesty. Pokuta za cestování bez jízdenky veřejnou dopravou v Budapešti je 8 000 HUF.
Vstup do budapešťského metra lze často zaměnit s podchodem. Většina stanic je navržena jednoduše, ale funkčně: mnoho značek, schémat a informačních tabulí. Mimo ně stojí nejstarší linka M1, která si prakticky zachovala původní vzhled a je zařazena na seznam světového dědictví UNESCO. Tunely jsou zde úzké, stropy na nádražích nízké a stěny obložené autentickými dlaždicemi. Mezi stanicemi na lince M1 jezdí malé vlaky tří žlutých vagonů ve starožitném stylu. Tato úžasná cesta končí muzeem metra na stanici Deak Ferenc ter.

Řádky

Budapešťské metro se skládá ze čtyř linek: M1 (žlutá), М2 (červená), М3 (modrá) a М4 (zelená), s 52 stanicemi umístěnými jak v centru města, tak v odlehlých čtvrtích. Celková délka tratí je 37,6 km. Pracovní doba: od 4:30 do půlnoci.

Jízdné

Jízdenka stojí 350 HUF. Jízdenka platí do konce cesty v síti metra v případě použití metra. Cesta musí být dokončena nejpozději do 80 minut od okamžiku ověření, nebo 120 minut v nočních spojích. Sada 10 vstupenek stojí 3000 HUF. Kromě toho existují vstupenky na neomezené cestování Budapest travelcard na 1 den - 2500 HUF, na 3 dny - 5500 HUF. Pro turisty jsou nabízeny specializované karty - Budapest Card. Kromě MHD zdarma nabízí karta několik dalších výhod, jako je bezplatné a zlevněné vstupy do muzeí a termálních lázní, ale také slevy na jídlo a kulturní akce. Cena karet na 1 den je 11990 HUF, na 2 dny - 17990 HUF, na 3 dny - 22990 HUF.

Prodej vstupenek

Jízdenky lze zakoupit v pokladnách a automatech na stanicích metra, autobusových nádražích a přestupních uzlech. Na stanicích metra nejsou žádné závory pro jízdenky, pouze validátory pro aktivaci jízdenek.