Metro w Budapeszcie to najstarsze metro w Europie kontynentalnej i jedno z najstarszych na świecie, otwarte w 1896 roku. Pierwsza linia metra w Budapeszcie została zbudowana pod Aleją Andrássy'ego przez niemiecką firmę Siemens & Halske. Stało się pierwszą na świecie zelektryfikowaną linią metra, łączącą plac Vörösmarty i Plac Bohaterów. Z różnych powodów politycznych i ekonomicznych przez długi czas pozostawała jedyną linią metra.
Dziś metro w Budapeszcie to sieć czterech linii, z których większość przebiega pod ziemią. Linie 2 i 3 zostały otwarte ponad pół wieku później, w latach 70., a linię 4 niedawno, w 2014 roku. Z budapesztańskiego metra codziennie korzysta ponad milion pasażerów. Metro w Budapeszcie łączy trzy główne stacje kolejowe, przejeżdżając przez główne atrakcje stolicy Węgier: Operę (Magyar Állami Operaház), Zamek Królewski (Budai Vár), Bazylikę św. Szczepana (Szent István-bazilika). Stacja Deák Ferenc tér to największy węzeł przesiadkowy metra w Budapeszcie, gdzie zbiegają się trzy z czterech linii.
Metro w Budapeszcie obsługiwane jest przez firmę transportową BKV i stanowi część zunifikowanej sieci transportu publicznego stolicy Węgier. Oprócz metra kursują tu autobusy, trolejbusy i tramwaje. Cena biletu na metro w Budapeszcie to 350 HUF. Jest ważny przez 60 minut na wszystkie rodzaje transportu publicznego (30 minut na podróż linią M1). Bilety można kupić w automatach, a także w kasach biletowych i kioskach miejskich. W metrze w Budapeszcie nie ma kołowrotów, ale jest wielu inspektorów, którzy sprawdzają bilety w wagonach, a także przy wejściu i wyjściu z metra. Bilet należy skasować i zachować do końca podróży. Kara za przejazd komunikacją miejską bez biletu w Budapeszcie wynosi 8 000 HUF.
Wejście do stacji metra w Budapeszcie często można pomylić z przejściem podziemnym. Większość stacji zaprojektowano prosto, ale funkcjonalnie: wiele znaków, schematów i tablic informacyjnych. Wyróżnia się na ich tle najstarsza linia M1, która praktycznie zachowała swój pierwotny wygląd i jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Tunele są tu wąskie, sufity na stacjach niskie, a ściany wyłożone autentycznymi kafelkami. Między stacjami linii M1 kursują małe pociągi składające się z trzech żółtych wagonów w stylu antycznym. Ta niesamowita podróż kończy się w muzeum metra zlokalizowanym na stacji Deak Ferenc ter.
Metro w Budapeszcie składa się z czterech linii: M1 (żółta), М2 (czerwona), М3 (niebieska) i М4 (zielona), z 52 stacjami zlokalizowanymi zarówno w centrum miasta, jak i w odległych dzielnicach. Całkowita długość linii wynosi 37,6 km. Godziny pracy: od 4:30 do północy.
Bilet kosztuje 350 HUF. Bilet ważny jest do końca podróży metrem w przypadku korzystania z metra. Podróż musi zostać zrealizowana nie później niż 80 minut od momentu skasowania lub 120 minut w przypadku usług nocnych. Zestaw 10 biletów kosztuje 3000 HUF. Dodatkowo dostępne są bilety na nieograniczone podróże Budapest travelcard na 1 dzień - 2500 HUF, na 3 dni - 5500 HUF. Dla turystów oferowane są specjalistyczne karty - Budapest Card. Oprócz bezpłatnej komunikacji miejskiej karta zapewnia szereg innych korzyści, takich jak bezpłatne i zniżki na wstęp do muzeów i łaźni termalnych, a także zniżki na posiłki i wydarzenia kulturalne. Koszt karty na 1 dzień to 11990 HUF, na 2 dni - 17990 HUF, na 3 dni - 22990 HUF.
Bilety można kupić w kasach biletowych i automatach biletowych na stacjach metra, a także na dworcach autobusowych i węzłach przesiadkowych. Na stacjach metra nie ma szlabanów biletowych, jedynie kasowniki aktywujące bilety.