Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Budapeşte Metrosu, 1896'da açılan, kıta Avrupası'nın en eski metrosu ve dünyanın en eski metrolarından biridir. Budapeşte Metrosu'nun ilk hattı, Alman Siemens & Halske şirketi tarafından Andrássy Bulvarı'nın altında inşa edilmiştir. Vörösmarty Meydanı ile Kahramanlar Meydanı'nı birbirine bağlayan dünyanın ilk elektrikli metro hattı oldu. Çeşitli siyasi ve ekonomik nedenlerden dolayı uzun süre tek metro hattı olarak kaldı.
Bugün Budapeşte metrosu, çoğu yer altından geçen dört hattan oluşan bir ağdır. 2. ve 3. hatlar yarım asırdan fazla bir süre sonra 70'lerde, 4. hat ise daha yakın zamanda 2014'te açıldı. Budapeşte metrosunu her gün bir milyondan fazla yolcu kullanıyor. Budapeşte Metrosu, Macaristan'ın başkentinin başlıca turistik yerlerinden geçen üç ana tren istasyonunu birbirine bağlar: Opera Binası (Magyar Állami Operaház), Buda Kalesi (Budai Vár), Aziz Stephen Bazilikası (Szent István-bazilika). Deák Ferenc tér istasyonu, dört hattan üçünün birleştiği Budapeşte Metrosu'nun en büyük değişim merkezidir.
Budapeşte Metrosu, taşımacılık şirketi BKV tarafından işletilmektedir ve Macaristan'ın başkentinin birleşik toplu taşıma ağının bir parçasıdır. Metroya ek olarak otobüs, troleybüs ve tramvaylar da bulunmaktadır. Budapeşte'de metro biletinin fiyatı 350 HUF. Tüm toplu taşıma araçlarında 60 dakika (M1 hattında seyahat ederken 30 dakika) geçerlidir. Biletler otomatlardan, bilet gişelerinden ve şehir kiosklarından satın alınabilir. Budapeşte Metrosu'nda turnike yok ancak metro giriş ve çıkışlarının yanı sıra vagonlarda da biletleri kontrol eden çok sayıda müfettiş var. Biletin seyahat sonuna kadar doğrulanması ve saklanması gerekmektedir. Budapeşte'de toplu taşıma araçlarında biletsiz seyahat etmenin cezası 8.000 HUF'tur.
Budapeşte metro istasyonunun girişi çoğu zaman alt geçitle karıştırılabilmektedir. İstasyonların çoğu basit ama işlevsel olarak tasarlanmıştır: birçok işaret, diyagram ve bilgi panosu. En eski hat olan M1 onlardan ayrı duruyor - pratik olarak orijinal görünümünü korumuş ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne dahil edilmiştir. Buradaki tüneller dar, istasyonların tavanları alçak ve duvarlar otantik çinilerle kaplı. Üç sarı antika tarzı vagondan oluşan küçük trenler, M1 hattındaki istasyonlar arasında seyahat ediyor. Bu muhteşem yolculuk Deak Ferenc ter istasyonunda bulunan metro müzesi ile sona eriyor.

Hatlar

Budapeşte metrosu, M1 (sarı), М2 (kırmızı), М3 (lacivert) ve М4 (yeşil) olan dört hattan ibarettir. Hem şehrin merkezinde hem ücra bölgelerde bulunan 52 istasyonu kapsar. Hatların toplam uzunluğu 37.6 kilometredir. Çalışma saatleri, 4:30’dan 24:00’e kadardır.

Fiyat

Abonman biletinin ücreti, HUF 350’dir. Bilet, metro kullanılması durumunda metro ağında yolculuk bitimine kadar geçerlidir. Yolculuk, doğrulama zamanından en geç 80 dakika sonra veya gece servislerinde 120 dakika içinde tamamlanmalıdır. On biletlik blokunun fiyatı HUF 3000’dir. Ayrıca, 1 günlük - 2500 HUF, 3 günlük - 5500 HUF - sınırsız seyahat Budapeşte seyahat kartı için bilet vardır. Turistler için özel kartlar sunulmaktadır - Budapeşte Kartı. Kart, ücretsiz toplu taşımanın yanı sıra müzelere ve termal banyolara ücretsiz ve indirimli giriş, yemek ve kültürel etkinliklerde indirim gibi birçok avantaj sunuyor. Kartların 1 günlük ücreti 11990 HUF, 2 günlük - 17990 HUF, 3 günlük - 22990 HUF.

Ödeme

Abonman biletleri, hem metro istasyonlarındaki gişelerden ve otomatlardan hem otobüs duraklarında ve kavşaklarında satın alınabilir. Metroda turnikeler yerinde biletlerin etkinleneceği onaylayıcılar var.