Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Informace

Pařížské metro hrdě stojí jako jeden z nejstarších systémů metra na světě a je ceněným znakem Francie. Jeho inaugurace byla velkolepou podívanou v souladu se Světovou výstavou v roce 1900. Toto úctyhodné metro se řadí mezi deset nejlepších z hlediska počtu cestujících a může se pochlubit působivou jedenáctou pozicí z hlediska celkové délky linky ve srovnání se svými globálními protějšky.
Počáteční fáze pařížského metra měla dvě linky, přičemž primární linka zahrnovala deset stanic a sloužila jako životně důležitá tepna, která procházela srdcem francouzské metropole. Druhá řada tří stanic spojovala Bois de Boulogne s Place des Stars. Toto průkopnické úsilí, staré více než století, se vyvinulo v robustní síť se čtrnácti hlavními tratěmi a dvěma větvemi, z nichž většina funguje pod zemí. Metro odvozovalo svůj název od svého původního přezdívky, „chemin de fer métropolitain“, ze kterého pocházejí výrazy „metro“ a „metropolitan“.
Dnes pařížské metro kraluje jako oblíbený, pohodlný a ekonomicky zdravý způsob veřejné dopravy ve městě světel. Denně se na jeho cestu vydávají ohromující čtyři miliony cestujících. Tento rozsáhlý systém metra spojuje centrum města s nejvzdálenějšími částmi Paříže, zahrnuje všechny její živé čtvrti a rozšiřuje se do vybraných předměstí, včetně Montreuil, Créteil, Saint-Denis a dalších. Síť metra obsluhuje všech sedm hlavních pařížských vlakových stanic, včetně rušného Gare du Nord, odkud jezdí příměstské vlaky na pařížské letiště Charlese de Gaulla. Navíc jsou tyto stanice metra strategicky umístěny v blízkosti mnoha ikonických atrakcí Paříže, jako je Eiffelova věž, Louvre, katedrála Notre Dame, muzeum Orsay a bazilika Sacré-Coeur.
Pařížské metro provozované společností RATP vytváří společně s autobusy, tramvajemi, příměstskými vlaky a říční dopravou jednotnou síť veřejné dopravy v rámci francouzské metropole, rozdělenou do tarifních zón. Struktura jízdného závisí na počtu projetých zón. Při cestování pouze metrem je cena jízdenky ekvivalentní ceně jízdenky v první zóně, pevně stanovená na 1,90 EUR. Při přestupu na příměstské vlaky RER si cestující musí zajistit jízdenku platnou pro příslušnou zónu.
Stanice pařížského metra nesou odlišná označení v závislosti na datu jejich otevření, které obsahují buď logo M, nebo vintage nápisy „metropolitan“ a „metro“. Mezi charakteristické znaky patří zdobené pavilony a oblouky u vchodů nejstarších linií. Kvůli jejich malé hloubce mnoho stanic postrádá výtahy nebo eskalátory. Design interiéru pařížského metra upřednostňuje funkčnost před extravagancí. Klasické bílé keramické dlaždice zdobí většinu stanic, ale některé stanice si zaslouží zvláštní zmínku pro svou jedinečnou estetiku. Například stanice Louvre – Rivoli se může pochlubit replikami uměleckých děl z Louvru, zatímco stanice Arts et Métiers je složitě navržena tak, aby připomínala ponorku Nautilus z románů Julese Verna.
Uspořádání nástupiště pařížského metra sleduje pobřežní typ s mnoha stanicemi obsluhujícími více linek. Aby se předešlo zmatkům a couvání, měli by cestující pečlivě vybrat směr svého vlaku. Linky 1 a 14 jsou vybaveny automatizovanými vlaky s nástupišti synchronizovanými tak, aby se otevíraly současně s dveřmi vlaku. Na dalších linkách pařížského metra jezdí konvenční vlaky, z nichž některé jezdí na gumových pneumatikách. Dveře v těchto vlacích se otevírají pomocí tlačítek nebo pák umístěných na obou stranách každých dveří.

Řádky

There are 16 lines in the Paris Subway, each bearing its own number and color: 1 (yellow), 2 (blue), 3 (olive), 3bis (cyan), 4 (lilac), 5 (orange), 6 (light-green), 7 (pink), 7bis (turquoise), 8 (magenta), 9 (gold), 10 (light-brown), 11 (brown), 12 (green), 13 (azure) and 14 (violet). It has 303 stations. Overall length totals to 220 km. Working hours: Banking days: 5.30 – 12.30 AM. Weekends and holidays: 5.30 AM – 2 AM. Some subway stations have tram or rapid transit transfer points.

Jízdné

The fare depends on the subway zone. There are five zones in Paris. One-ride ticket will cost you 1,90 EUR. You may use it for any means of public transportation but a bus-to-bus transfer requires a separate ticket. You may get the following: 10 tickets for 14,90 EUR, daily pass for 7.50 EUR or weekend/holiday travel pass for 4 EUR. Moreover, there are Navigo travel passes out there. To get one you need two photos and 5 EUR (price of the card). The price depends on the term and subway zone. Weekly card in zones 1-2 will cost 22,80 EUR, monthly one – 75,20 EUR. The Navigo cards run from Monday to Monday or throughout the month, i.e. the card is not valid for the number of days purchased. There is a solution for tourists called Paris Visite. This card grants unlimited rides and discounts for those visiting major city landmarks. The price below is given for zones 1-3 and 1-5 respectively: 1-day – 12,00 and 25,25 EUR; 2-day – 19,50 and 38,35 EUR; 3-day – 26,65 and 53,75 EUR; 5-day – 38,35 and 65,80 EUR.

Prodej vstupenek

Tickets can be purchased at TVMs, tram stops, rapid transit points, ticket stands at huge terminals and tobacco shops (TABAC). Most TVMs accept credit cards and coins, and rarely cash. Passing through the turnstile you have to insert the pass into it, then take it back on the other side and keep it. Keep it throughout the ride as you may have your ticket verified by a ticket inspector. Using a card just swipe it over the scanner for 1-2 seconds.