Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Інфо

Паризьке метро з гордістю стоїть як одна з найстаріших систем метрополітену у світі та є улюбленою емблемою Франції. Його урочисте відкриття було грандіозним видовищем, яке співпало з Всесвітньою виставкою 1900 року. Це поважне метро входить до десятки найкращих за кількістю пасажирів і може похвалитися вражаючою одинадцятою позицією за загальною довжиною ліній у порівнянні зі своїми світовими аналогами.
Початковий етап паризького метро мав дві лінії, з основною лінією, що складалася з десяти станцій, слугуючи життєво важливою артерією, що проходила через серце французької столиці. Друга лінія з трьох станцій з'єднувала Булонський ліс із Зірковою площею. Цей новаторський проект, якому понад сто років, перетворився на потужну мережу, що включає чотирнадцять магістральних ліній і дві гілки, більшість з яких працює під землею. Метро отримало свою назву від свого оригінального прізвиська «chemin de fer métropolitain», від якого походять терміни «метро» та «метро».
Сьогодні паризьке метро є популярним, зручним і економічно вигідним видом громадського транспорту в місті вогнів. Вражаючі чотири мільйони пасажирів щодня відправляються в його подорож. Ця розгалужена система метро з’єднує центр міста з найвіддаленішою частиною Парижа, охоплюючи всі його жваві райони та поширюючись на вибрані передмістя, включаючи Монтрей, Кретей, Сен-Дені тощо. Примітно, що мережа метро обслуговує всі сім центральних залізничних станцій Парижа, включаючи жвавий Північний вокзал, який забезпечує сполучення приміськими поїздами з аеропортом Парижа Шарль де Голль. Крім того, ці станції метро стратегічно розташовані поблизу багатьох знакових пам’яток Парижа, таких як Ейфелева вежа, Лувр, собор Паризької Богоматері, музей Орсе та базиліка Сакре-Кер.
Управляється RATP, Паризький метрополітен у поєднанні з автобусами, трамваями, приміськими поїздами та річковим транспортом створює єдину мережу громадського транспорту в межах французької столиці, сегментовану на тарифні зони. Структура тарифу залежить від кількості пройдених зон. Поїздка виключно на метро передбачає вартість квитка, еквівалентну ціні першої зони, фіксовану на рівні 1,90 євро. При пересадці на приміські поїзди RER пасажири повинні придбати квиток, дійсний для відповідної зони.
Станції паризького метро мають чітке маркування залежно від дати відкриття, яке містить або логотип M, або старовинні написи «metropolitain» і «metro». Відмінними характеристиками є ошатні павільйони та арки біля входів на найстаріші лінії. Через малу глибину на багатьох станціях відсутні ліфти чи ескалатори. Дизайн інтер’єру паризького метро надає пріоритет функціональності над екстравагантністю. Класична біла керамічна плитка прикрашає більшість станцій, але деякі станції заслуговують окремої згадки за їх унікальну естетику. Наприклад, станція «Лувр – Ріволі» може похвалитися копіями творів мистецтва з Лувру, а станція «Arts et Métiers» має складний дизайн, щоб нагадувати підводний човен «Наутілус» із романів Жуля Верна.
Платформа паризького метро відповідає прибережному типу з численними станціями, які обслуговують кілька ліній. Щоб уникнути плутанини та повернення назад, пасажирам слід уважно вибирати напрямок руху поїзда. На лініях 1 і 14 працюють автоматизовані поїзди, двері платформи яких синхронізовано відкриваються одночасно з дверима поїзда. На інших лініях паризького метро ходять звичайні поїзди, деякі з яких їздять на гумових шинах. Двері в цих поїздах відкриваються за допомогою кнопок або важелів, розташованих по обидва боки від кожних дверей.

Лінії

Паризький метрополітен складається із 16 ліній, кожна з яких має свій номер та колір: 1 (жовтий), 2 (синій), 3 (оливковий), 3bis (блакитний), 4 (бузковий), 5 (помаранчевий), 6 (салатний), 7 (рожевий), 7bis (бірюзовий), 8 (ліловий), 9 (золотистий), 10 (світло-коричневий), 11 (коричневий), 12 (зелений), 13 (блакитний), 14 (фіолетовий). Всього працюють 303 станції. Загальна довжина маршрутів складає 220 км. Час роботи метро Парижу: з 5.30 до 00:30 в будні дні і з 5.30 до 02.00 у вихідні та свята. На деяких станціях метро можна здійснити пересадку на трамвай або поїзд швидкісної залізниці RER.

Ціна

Вартість квитків залежить від тарифної зони, в Парижі їх п'ять. Вартість одноразового квитка в центральній частині міста становить 1.90 EUR. Квиток діє на всіх видах громадського транспорту, але для пересадки на/з автобус(у) потрібно купувати новий квиток. Також можна придбати: 10 квитків за 14.90 EUR, квиток на 1 день за 7.50 EUR, квиток на 1 день у вихідний або свято за 4 EUR. Крім того, існує накопичувальна картка Navigo. Для оформлення картки знадобляться дві фотографії і 5 EUR (вартість самої картки). Ціна Navigo варіюється від терміну і зон її дії. Карта в зоні 1-2 на тиждень коштує 22.80 EUR, на місяць – 75.20 EUR. Карти Navigo діють не з моменту покупки, а в період календарного тижня або місяця. Для туристів є спеціальна картка Paris Visite, що дає можливість необмеженого проїзду на громадському транспорті та знижки на відвідування основних визначних пам'яток. Вартість такої карти для 1-3 і 1-5 зон відповідно: на 1 день – 12.00 і 25.25 EUR, на 2 дні – 19.50 та 38.35 EUR, на 3 дні – 26.65 та 53.70 EUR, на 5 днів – 38.35 і 65.80 EUR.

Оплата

Квитки можна придбати в квиткових автоматах, розташованих на станціях метро, трамвайних зупинках, станціях швидкісної залізниці RER, в кіосках на великих станціях, а також в тютюнових кіосках (TABAC). Для оплати термінали в основному приймають кредитні картки та монети, і тільки в деяких місцях дрібні купюри. При проході на станцію квиток потрібно вставити будь-якою стороною в спеціальний отвір в турнікеті і забрати з іншого боку. Його слід зберігати до кінця поїздки, так як на лініях працюють контролери. Використовуючи карту, її необхідно прикласти до зчитувального пристрою і потримати над ним 1-2 секунди.