Copyright © 2024 Discover Ukraine LLC.

Bilgiler

Paris Metrosu, dünyanın en eski metro sistemlerinden biri olarak gururla ayakta duruyor ve Fransa'nın değerli bir amblemidir. Açılışı, 1900 Evrensel Sergisi'ne uygun olarak görkemli bir gösteriydi. Bu saygıdeğer metro, yolcu sayısı açısından ilk on arasında yer alıyor ve dünya çapındaki emsalleriyle karşılaştırıldığında toplam hat uzunluğu açısından etkileyici bir on birinci sıraya sahip.
Paris metrosunun ilk aşaması iki hattan oluşuyordu; ana hat on istasyondan oluşuyordu ve Fransız başkentinin kalbinden geçen hayati bir arter görevi görüyordu. Üç istasyondan oluşan ikinci bir hat, Bois de Boulogne'u Place des Stars'a bağladı. Bir asırdan fazla bir geçmişe sahip olan bu öncü çaba, çoğunluğu yeraltında çalışan on dört ana hat ve iki şubeden oluşan sağlam bir ağa dönüştü. Metro, adını "metro" ve "metropolitan" terimlerinin kaynaklandığı orijinal adı olan "chemin de fer métropolitain"den almıştır.
Bugün Paris Metrosu, ışıklar şehrinde tercih edilen, kullanışlı ve ekonomik açıdan sağlam toplu taşıma aracı olarak hüküm sürüyor. Her gün şaşırtıcı bir şekilde dört milyon yolcu bu yolculuğa çıkıyor. Bu geniş metro sistemi, şehir merkezini Paris'in en uzak noktalarına bağlayarak şehrin tüm hareketli bölgelerini kapsar ve diğerlerinin yanı sıra Montreuil, Créteil, Saint-Denis gibi seçkin banliyölere kadar uzanır. Özellikle metro ağı, Paris Charles de Gaulle Havalimanı'na banliyö trenleri sağlayan hareketli Gare du Nord da dahil olmak üzere Paris'in yedi merkezi tren istasyonunun tamamına hizmet vermektedir. Üstelik bu metro istasyonları, Eyfel Kulesi, Louvre, Notre Dame Katedrali, Orsay Müzesi ve Sacré-Coeur Bazilikası gibi Paris'in ikonik turistik mekanlarının çoğuna yakın stratejik bir konuma sahiptir.
RATP tarafından işletilen Paris Metrosu, otobüsler, tramvaylar, banliyö trenleri ve nehir taşımacılığıyla birlikte, Fransız başkentinde tarife bölgelerine bölünmüş birleşik bir toplu taşıma ağı oluşturuyor. Ücret yapısı geçilen bölge sayısına bağlıdır. Yalnızca metroyla seyahat etmek, 1,90 EUR olarak sabitlenen ilk bölgeninkine eşdeğer bir bilet fiyatına tabidir. RER banliyö trenlerine aktarma yaparken yolcuların ilgili bölge için geçerli bir bilet alması gerekir.
Paris metro istasyonları, açılış tarihlerine bağlı olarak M logosu veya klasik "metropolitain" ve "metro" yazılarını içeren farklı işaretler taşır. Ayırt edici özellikler arasında en eski hatların girişlerindeki süslü köşkler ve kemerler yer alır. Sığ derinlikleri nedeniyle birçok istasyonda asansör veya yürüyen merdiven bulunmuyor. Paris metrosunun iç tasarımı, gösterişten ziyade işlevselliğe öncelik veriyor. Klasik beyaz seramik karolar çoğu istasyonu süslüyor, ancak bazı istasyonlar benzersiz estetikleri nedeniyle özel olarak anılmayı hak ediyor. Örneğin, Louvre – Rivoli istasyonu Louvre'daki sanat eserlerinin kopyalarıyla övünürken, Arts et Métiers istasyonu Jules Verne'in romanlarındaki Nautilus denizaltısını andıracak şekilde karmaşık bir şekilde tasarlandı.
Paris metrosunun platform düzeni, birden fazla hatta hizmet veren çok sayıda istasyonun bulunduğu kıyı tipini takip ediyor. Karışıklığı ve geriye gidişi önlemek için yolcular trenlerinin yönünü dikkatli bir şekilde seçmelidir. 1. ve 14. hatlar, tren kapılarıyla aynı anda açılacak şekilde senkronize edilmiş platform kapılarına sahip otomatik trenlere sahiptir. Diğer Paris metro hatlarında, bazıları lastik tekerleklerle çalışan geleneksel trenler çalışıyor. Bu trenlerdeki kapılar, kapıların her iki yanında bulunan düğmeler veya kollar aracılığıyla açılmaktadır.

Hatlar

Paris metrosu, kendi rakam ve renk işaretlerine sahip olan 16 hattan ibarettir: 1 (sarı), 2 (lacivert), 3 (zeytuni), 3bis (mavi), 4 (leylaki), 5 (turuncu), 6 (filizi), 7 (pembe), 7bis (firuze), 8 (eflatun), 9 (altın sarısı), 10 (açık kahverengi), 11 (kahverengi), 12 (yeşil), 13 (mavi) ve 14 (mor). Toplamda 303 istasyon çalışır. Yolların toplam uzunluğu 220 kilometredir. Çalışma saatleri, adi günlerde 5:30’dan 00’30’a, tatil ve bayram günlerinde 5:30’dan 02:00’e kadardır. Bazı metro istasyonlarında tramvaya veya süratli demiryolu trenine aktarılabilir.

Fiyat

Biletin fiyatı, alana bağlıdır; Paris’te beş alan var. Tek seyahat biletinin icreti EUR 1.90’dir. Bilet bütün kamu taşıtlarında gerlidir fakat otobüse veya otobüsten aktarmak için yeni bir bilet odenmelidir. EUR 14.90 karşılığında 10 bilet, EUR 7.50 ücretli 1 günlük bilet EUR 4 ücretli tatil veya bayram günü bileti satın alınabilir. Ayrıca Navigo abonman kartları var. Kartın düzenlenmesi için iki fotoğraf ve kartın ücreti olan EUR 5 gerek. Navigo kartının ücreti, süreye ve geçerliliği alanlarına bağlı olarak çeşidi değişir. Kartın ücreti 1 – 2 alanlarda bir haftalık EUR 22.80 bir aylık ise EUR 75.20’dir. Navigo kartı alışı anından beri değil takvim haftası veya ayı içinde geçerlidir. Turistler için kamu taşıtlarında sınırsız sayıda seyahatler hakkı ve temel görülecek yerlerin indirimli ziyareti olanağı veren Paris Visite kartı var. Bu kartın 1 – 3 ve 1 – 5 alanlar için ücreti, anılan sıraya göre 1 günlük EUR 12.00 ve EUR 25.25, 2 günlük EUR 19.50 ve EUR 38.35, 3 günlük EUR 26.65 ve EUR 53.70, 5 günlük EUR 38.35 ve EUR 65.80’tir.

Ödeme

Biletler, metro istasyonlarında bulunan bilet otomatlarından, tramvay duraklarında, süratli demiryolu istasyonlarında, büyük istasyonlardaki dükkanlarda ve TABAC denilen tütün dükkanlarda. Terminaller başlıca banka kartları ve madeni para, ancak bazıları banknotlar kabul ederler. İstasyona girişte bilet herhangi bir yanıyla turnikedeki özel deliğe takılıp ters taraftan geri alınmalıdır. Seyahat sonuna saklanmalıdır çünkü hatlarda kontrolcular çalışıyor. Kart kullanıldığında okuyucuya bastırılıp önünde 1 – 2 saniye içinde tutulmalıdır.